Hipertiroidi ve hipotiroidi tedavisinde kullanılan ilaçların kontrollü salımında kullanılmak üzere biyouyumlu taşıyıcı implantın hazırlanması
Preparati̇on of bi̇ocompati̇ble carri̇er implant for use i̇n the controlled release of drugs i̇n the treatment of hypothyroi̇di̇sm and hyperthyroi̇di̇sm
- Tez No: 418480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endokrin bezlerinin en büyüğü olan tiroid bezi, anne karnından başlayarak insan metabolizma hızını ayarlayan T3 (Triiodotironin) ve T4 (Tiroksin) hormonlarının salgılanmasına neden olur. Tiroid hormonları vücutta, hemen hemen her hücre ve dokunun fonksiyonlarını düzenleyici role sahiptir. Tiroid bozuklukları, dünyada ve ülkemizde oldukça sık rastlanan bir hastalık grubudur. Tiroid bezinin bozuk olması durumunda T3 ve T4 hormonlarının az miktarda salgılanması vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına (hipotiroidi), çok miktarda salgılanması ise vücut fonksiyonlarının hızlanmasına (hipertiroidi) neden olmaktadır. Hipotiroidi ve hipertiroidi de çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlacın oral yolla alınması ya da enjeksiyon yapılması, kullanılan klasik yöntemlerdendir. Bu klasik yöntemlerle tedavide ilacın kan plazmasındaki derişimi, etkin düzeyin altına düşebilir ya da toksik seviyeye çıkabilir. Ancak ilacın doğru zamanda alınması, dozajının ayarlanması ve hastanın sürekli takibi, kontrollü salım sistemleri sayesinde mümkün olabilmektedir. Kontrollü salım sistemlerinde yaygın olarak kullanılan polimerlerden hidrojel, yüksek su içeriği nedeniyle doğal dokulara büyük benzerlik gösteren, çapraz bağlı, normal biyolojik reaksiyonlarda bozunmaya dirençli, antibakteriyel, vücut tarafından emilmeyen, hidrofilitesi yüksek, biyouyumlu ve ısı ile steril edilebilen poli-hidroksietilmetakrilat (p(HEMA))?dır. Kontrollü salım sistemleri ile tek uygulamada ilacın kanda uzun süre etkin düzeyde kalması sağlanır. Doz sayısının azalmasıyla hasta uyumu ve bakımı da kolaylaşır. Çalışmamız sonucunda tiroid hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların salım profilleri çıkartılarak ve rutin olarak ilaç alımına göre bu sistemin daha yararlı olup olmadığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Thyroid glands which is the largest endocrine glands cause the release of T3 (triiodothyronine) and T4 (thyroxine) hormones adjust the speed of human metabolism from the mother's belly. Thyroid hormones has a regulatory role in almost every cell and tissue functions in the body . Thyroid disorders are common disease in the world also in our country . If the thyroid gland is defective, the secretion of a small amount of T3 and T4 hormones cause to slow down the body functions (hypothyroidism), the secretion of large amounts of T3 and T4 hormones cause to accelerate the body functions (hyperthyroidism). Drug therapy often applied to hypothyroidism and hyperthyroidism. The drug to be administered orally or injection are the conventional methods. The blood plasma concentration of the drug with treatment by conventional methods, may be toxic or may fall below the active level. However, taking drug at the time, adjusting dosage and continuous following of patients, are possible with the controlled release systems. Controlled release systems are widely used polymers, which is called poly-hidroksietilmetekrilat (p (HEMA )) hydrogel, is similar to the natural tissues due to the high water content, cross-linked, degradation-resistant in normal biological reactions, anti-bacterial, non-absorbable by the body, hydrophilic , biocompatible and can be sterilized by heat. The effective level of the drug at one application in the blood for a long time is assured with the controlled release systems. Patient compliance and maintenance will be simple with the reduction of dose numbers. As a result of our study, profiles of release of the drugs used in the treatment of patients with thyroid will be determined and this system will be investigated whether or not more useful instead of routine drug treatment.