Analitik hiyerarşi prosesi ve hedef programlama yöntemi ile lojistik dağıtım ağ tasarımı probleminde depo seçimi
A warehouse selection in logistic distribution network problem with analytic hierarchy process method and goal programming
  1. Tez No: 459264
  2. Yazar: ERGÜN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz müşteri odaklı tedarik zincirinde; rekabet ortamında bir şirketin yerini koruması ve gelişebilmesi adına maliyetlerin minimizasyonu kadar müşterilerin beklentilerinin maksimizasyonu da eşit derecede önem göstermektedir. Bu çalışmada bir kamu sektöründe depo yeri seçim süreci analizine yönelik analitik hiyerarşi prosesi ve bir hedef programlama modeli birleştirilerek çok kriterli bir optimizasyon yaklaşımı geliştirilmiştir. Depoların ağırlıklarının hesaplanabilmesi için yedi farklı kriter tespit edilmiş, daha sonra çok kriterli karar verme tekniklerinden analitik hiyerarşi prosesi kullanılarak depoların kendi içinde öncelik sıraları belirlenmiştir. Uygulamanın ikinci aşamasında AHP önceliklendirme sonuçları hedef programlama modelinin girdisi olarak kullanılmış, belirlenen beş hedef için farklı senaryolarda ILOG CPLEX programı kullanılarak çözümler elde edilmiştir. Amaç mümkün olan en düşük maliyetle en iyi depoları seçmektir.
Özet (Çeviri)
Today's customer-oriented supply chain; the maximization of customer expectations is equally important as well as the minimization of costs in order to protect and develop a company in a competitive environment. In this study, a multi-criteria optimization approach has been developed by combining analytical hierarchy process and a goal programming model for warehouse location selection process analysis in a public sector. In order to calculate the weights of the warehouses, seven different criteria were determined and then the priority order of the warehouses was determined using the analytical hierarchy process from multi-criteria decision making techniques. In the second phase of the implementation, the AHP prioritization results are used as an input to the goal programming model and so that solutions were obtained using the ILOG CPLEX program in different scenarios for the five identified goals. The aim is to choose the best warehouses with the lowest possible cost.