Deri flebi modelinde farklı pedikül önkoşullamalarında sağkalımın araştırılması
The assessment of the efficacy of different pedicle preconditioning on viability in skin flap model
  1. Tez No: 418551
  2. Yazar: KEMALETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rekonstrüktif cerrahide flep sağkalımı hasta seçimi, cerrahi teknik, iskemi süresi ve iskemi derinliği ile doğrudan ilişkilidir. Artan anatomik çalışmalar sayesinde flep tasarımlarının ve anjiozomların tanımlanmasına rağmen günümüzde halen flep nekrozu rekonstrüktif cerrahi için sorun teşkil etmektedir. Dokunun önceden koşullanarak iskemiye bağlı nekrozun azaltılmasına yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Bu deneysel çalışma ile farklı pediküller üzerinden yapılan iskemik önkoşullamanın etkileri topografik, histolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. 159 adet sıçanda bilateral pediküllü inferior epigastrik arter flebi hazırlandı. Denekler sağ pedikül önkoşullama, sol pedikül önkoşullama, bilateral pedikül önkoşullama ve kontrol gruplarına ayrıldı. Tüm gruplardan ek iskemi uygulama sürelerine göre 5'er alt grup oluşturuldu. Çalışma gruplarında flepler hazırlandıktan sonra 3 siklus halinde önkoşullama sağlandı. Önkoşullamayı takiben flepler, 1 saat süreyle reperfüze edildi ve tüm çalışma ve kontrol gruplarının sol pedikülleri ligate edildikten sonra alt gruplarına göre ek iskemi uygulandı.Cerrahi işlemin sonunda flep 1. yüzey alan çizimi ve cerrahi sonrası 5. günde fleplerin 2. yüzey alan çizimi yapıldı ve deneklerden biyopsi örneği alındı. Bilgisayar programı ile çizimler üzerinden topografik değerlendirme gerçekleştirildi. Biyopsiler ise histolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Ek iskemi uygulandığında tüm çalışma gruplarında kontrol grubuna göre daha az nekroz gözlendi. Histolojik ve immunohistokimyasal verilerde kontrol grubu ile çalışma grupları arasında anlamlı fark saptanmadı. Birden fazla pedikül içeren fleplerde, flep boyutunu ve güvenliğini arttırmak için önkoşullamanın sekonder pedikül üzerine, ameliyat esnasında yapılabileceği kanaatindeyiz. Serbest flep uygulamalarında ise anastomoz için ayrılan pedikül dışındaki sekonder pediküllere önkoşullama uygulanarak, flep sağkalımının arttırılabileceğini düşünmekteyiz. Flep güvenliğinin arttırılması ile hastalarda ek operasyon ihtiyacı ve morbidite azaltılarak, hastanede yatış sürelerinin kısalması ile sosyal ve ekonomik yönden olumlu sonuçlara yol açacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In reconstructive surgery, flap survival depends on patient selection, surgical technique, duration and depth of ischemia. Flap necrosis is still challenging in reconstructive surgery although a number of studies has been performed about flap design and determination of angiosomes. The decrease in necrosis by the use of preconditioning of tissues was reported in several studies. In this experimental study; the topographic, histologic and immunohistologic effects of preconditioning on different pedicles were investigated. In 159 rats, inferior epigastric artery flaps with pedicled bilaterally were harvested. Animals were divided into four groups such as right pedicle preconditioning, left pedicle preconditioning, bilateral pedicle preconditioning and control group. Five subgroups were designed in each group according to the additional ischemia periods.Preconditioning was performed in three cycles. After preconditioning, all flaps were reperfused for 1 hour and then left pedicle in each animal was ligated and additional ischemia was applied. After surgery, first paintings were taken and second ones were on fifth day on tranparant sheets. Biopsies were taken on day 5, also and evaluated histologically and immunohistochemically. Topographic assessment was perfomed by the use of software programme. Necrosis in study groups which applied additional ischemia was lower than control groups. No significant difference was observed among groups. We propose that preconditioning of secondary pedicle can be applied intraoperatively to increase flap dimension and safety, in flaps with multiple pedicles. And also, in free flap surgery, we think that the pedicle which will not be used for anastomnosis, may be chosen for preconditioning to maintain increase in flap viability. We believe in that this technique may be used to increase flap viability and may result with the decrese in morbidity and cost of treatment due to necessiate of additional operations caused by6 flap necrosis.