Rat dorsal deri flebi modelinde farklı hemostatik net uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of different hemostatic net applications on rat dorsal skin flap model
- Tez No: 870944
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FINDIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan eksternal devamlı kütanöz sütürlerin güncel adıyla hemostatik net tekniğinin yaygın kullanılan varyasyonları arasındaki farkı histoloji, görüntüleme ve gözlem yöntemleriyle önceden tanımlanmış olan modifiye McFarlane kaudal bazlı rat dorsal deri flebi modelinde karşılaştırdık. Bu amaçla 2 farklı hemostatik net sütür tekniği ve 2 farklı sütür alınma günü kombinasyonu kontrol grubu dahil edilerek her biri 6 adet rat içeren 5 grup karşılaştırıldı. Modifiye McFarlane flep modelinde eksternal devamlı sütürler vertikal veya horizontal uzanımlı paternde atıldı. Hemostatik nete ait sütürlerin alınma günü olarak 60. saat ve 7. gün belirlendi. 60. saat pratikte en sık rastlanan sütür alım günlerinin ortalamasına denk gelmektedir. 7. gün ise skarın önemsiz olduğu saçlı deri gibi alanlarda tekniğin uygulandığı durumdaki sütür alım gününe denk gelmektedir. Böylece vertikal ve horizontal paternde hemostatik net konumlandırmanın ve farklı uygulama sürelerinin flep vaskülaritesine ve histolojiye etkisi gözlemlendi. Kollajen üretiminin değerlendirilebilmesi için takip süresi 20 gün olarak belirlendi. Çalışma sonucunda SPY görüntüleme ile tüm zamanlarda kontrol grubu ile çalışma grupları arasında fark gözlemlenmedi. Histolojide hemostatik net uygulanan grupların tamamında kontrol grubuna göre artmış neovaskülarizasyon gözlemlendi. Kollajen yoğunluğu, ödem, enflamasyon, fibroblast yoğunluğu ve flep sağkalımı açısından açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Farklı hemostatik net uygulamalarının güvenli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared differences between commonly used variations of external continuous cutaneous sutures, specifically the hemostatic net technique, which has gained recent popularity. We utilized the modified McFarlane caudal-based rat dorsal skin flap model, previously characterized by histological, imaging, and observational methods. Two different hemostatic net suture techniques and two different suture removal timepoints were compared across five groups, each comprising six rats, including a control group. In the modified McFarlane flap model, external continuous sutures were placed in either vertical or horizontal patterns. Sutures from the hemostatic net were removed at either the 60th hour or on the 7th day. The 60th hour corresponds to the average suture removal time commonly practiced, while the 7th day represents removal timing used in low-scarring areas like the scalp. This allowed observation of how hemostatic net orientation (vertical vs. horizontal) and application time affect flap vascularity and histology. The follow-up period spanned 20 days to assess collagen production. At the study's conclusion, SPY imaging showed no differences between the control and study groups at any timepoint. Histologically, increased neovascularization was observed in all hemostatic net groups compared to the control group. However, there were no significant differences between the groups in terms of collagen density, edema, inflammation, fibroblast density, or flap survival. Therefore, it was concluded that various applications of the hemostatic net technique were safe.