Etlik piliçlerde çıkım ağırlığı ve vücut uzunluğunun besi performansı üzerine etkisi
Relationship between hatchling weight and length on later productive performance i̇n broilers
  1. Tez No: 418603
  2. Yazar: AHMET ANİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı etlik piliç civciv çıkım ağırlığı ve boyunun canlı ağırlık performansı üzerine olan etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmada etlik piliç civcivlerinin cinsiyetlerine göre 46 günlük yaşa kadar olan canlı ağırlık verileri toplanmıştır. Civcivler, çıkım ağırlık ve uzunluk ortalamalarına göre sırasıyla uzun-ağır, uzun-hafif, kısa-ağır ve kısa-hafif olmak üzere gruplara ayrılarak canlı ağırlık performansları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effects of hatching weight and hatching length on the performance of body weight in broilers. In this research, the live weights of broilers up to 46th days of age were collected by taking into account of the gender of broilers. Once broilers were divided into the groups which were long-heavy, long-light, short-heavy and short-light groups and the long and short respectively based on the average hatching weight and length, the performance of live weight of groups was determined. The differences between the mean of hatchling weight groups was determined up to age of 18th and 11th on the female and male animals respectively depending on the selected groups (P< 0.01) but these differences were not observed at the later ages. In addition, a designated group to group depending on the differences between the female and the mean differences between groups , respectively, the average length of male animals 46th and 11th as important as everyday life ( P < 0.01). In this study, it was found that broiler hatching chicks hatching weight and length in the female individual body weight and body length, respectively, 18th and 46th up to the influence over everyday life. In the male animals called to be with the advancement of age, depending on individual environmental factors also continued until 11th days of age were observed period, this effect is lost in old age. In this study, the determination of the length of the hatching of broiler performance at a later time, from hatching weight showed that more effective.