Centrality measures on networks and empirical analysis on activity driven network models
Ağlarda merkeziyet ölçüleri ve aktiviteye dayalı ağlarda deneysel analizler
  1. Tez No: 418617
  2. Yazar: ECE NAZ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sosyal ağ analizleri, sosyal ağlarda yapısal çalışmaları içerir ve grafik teorisi ölçülerinden faydalanır. Merkeziyet ölçüleri bu ölçülerden bir tanesidir ve onlar ağların karakteristik özelliklerini göstermede kullanılırlar.Bu tezin ilk kısmında derece dağılımı, yakınlık ve arada olma gibi merkeziyet ölçülerinin farklı ağ tiplerine olan etkilerini inceleyeceğiz. Sosyal ağlardaki bağlar üçlü kapanımlar, üyelik kapanımları veya ortak odak noktaları aracılığıyla sürekli olarak değişmektedir. Buna bağlı olarak, bu tezin ikinci kısmı ve ana amacı öncelikle gerçek hayat ağlarının davranışlarını oldukça iyi taklit eden bir gelişen ağın modellemesini tekrar etmek ve daha sonra bu ağın topolojik özelliklerini ve üçlü kapanımlarını analiz etmektir. Bu ağın modellenmesi kuvvet yasası dağılımını kapsamaktadır. Dolayısıyla ağın derece dağılımı ve diğer özellikleri daha önce araştırılmış olan üç data setinin özelliklerine benzemektedir. Bu ağ üzerindeki analizlerimiz eşi benzeri olmaya sonuçlar vermektedir çünkü bu ağ, hakiki sosyal ağlardaki gibi üçlü kapanımlar oluşturmaktadır. Analizlerimizin son kısmında merkeziyet ölçülerinin ve kümelenme katsayısının yardımıyla bu ağdaki üçlü kapanımların sebeplerini tartışacağız.
Özet (Çeviri)
Social network analysis involves structural studies on social networks, and it benefits measures of graph theory. Centrality indicators are one of these measures, and they map the characteristics of networks. In the first part of this thesis we study the effects of centrality measures on various network types, including degree, closeness and betweenness centrality. Connections in social networks are rapidly changing, through triadic closures, membership closures or foci closures. Correspondingly, the second part of this thesis and the main objective is first to imitate modeling of an evolving network which thoroughly repeats the behavior of real life networks, and then study triadic closures and topological features of this model. Generation of this model includes power law distribution; thus, its degree distribution and other properties resemble features of three studied datasets. Our analysis on this model gives novel results since the model forms triadic closures as in actual social networks. At the end of our analysis we discuss the reasons of triadic closures in this model with the help of centrality indicators and clustering coefficient.