Bazı kısmi diferansiyel denklem sistemlerinin nümerik çözümleri için geliştirilen implicit-explicit (IMEX) metotlar
Implicit-explicit (IMEX) methods developed for numerical solutions of some partial differential equations systems
  1. Tez No: 418618
  2. Yazar: RABİA KELLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada akışkanlar dinamiğindeki denklemlerden biri olan Manyeto-hidrodinamik (MHD) ve Stokes-Darcy denklemlerinin nümerik çözümlerini sonlu elemanlar metodu ile elde etmek için kullanılan bazı Implicit-Explicit (IMEX) metotlar verilecektir. Bu metotların kararlılık ve hata analizleri incelenecektir. Ayrıca Stokes-Darcy denklemi için daha önce kararlılık analizi yapılmış olan Backward Euler -Forward Euler (BEFE) metodunun hata analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, some Implicit-Explicit (IMEX) methods which used to obtain numerical solution of the Magneto – hydrodynamic (MHD) and Stokes - Darcy equations (one of the equations of fluid dynamics) with Finite Element Method will be given. Stability and error analysis of the methods will be examined. In addition, error analysis of Backward Euler -Forward Euler (BEFE) method which the stability analysis was conducted allready, will be done for the Stokes- Darcy equation.