Elazığ ilinde açıkta ve serada yetiştirilen bazı sümbül çeşitlerinin adaptasyonu
Adaptation of some hyacinthus varieties grown in field and greenhouse conditions in the city of Elazig
- Tez No: 418685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elazığ ilinde yapılan bu çalışmada 2014-2015 yılları arasında açıkta ve serada iki farklı zamanlarda yetiştirilen sekiz farklı sümbül çeşidinin (Pink Pearl, White Pearl, Purple Star, Jan Bos, Sweetheart, City of Haarlem, Blue Jacket ve Blue Trophy) verim ve kalitesi araştırılmıştır. Çeşitlerin erkenci ve geçcilik durumları incelenerek bölgeye en uygun çeşitler saptanmıştır. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre çoğu parametrede serada yetiştiriciliğin üstün olduğu saptanmıştır. Ayrıca pembe renk tonlu çiçeklerin (Pink Pearl, Sweetheart, Jan Bos ve Purple Star) erken çiçeklendiği mavi ve beyaz renk tonlu çiçeklerin (White Pearl, Blue Jacket, Blue Troph ve City of Haarlem) geç çiçeklendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adaptation of the some Hyacinthus varieties grown in the field and greenhouse in Elazığ. The research was carried out in Elazığ city under field and greenhouse conditions with eight different hyacinthus cultivars (Pink Pearl, White Pearl, Purple Star, Jan Bos, Sweetheart, City of Haarlem, Blue Jacket and Blue Trophy) and two different time investigated yield and quality. According to most of the parameters, cultivation in the greenhouse is found to be superior. In addition, early flowering of the pink toned flowers (Pink Pearl, Sweetheart, Jan Bos and Purple Star) are found early and colored blue and White flowers (White Pearl, City of Haarlem, Blue Jacket and Blue Trophy) late.