Bazı fenilboronik asit moleküllerinin moleküler yapısı ve titreşim spektroskopisi
Molecular structure and vibrational spectra of some phenylboronic acid molecules
- Tez No: 418691
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET NEZİR, PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, bazı fenilboronik asit moleküllerinin moleküler yapısı, titreşim frekansları, 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri, NBO değerleri, elektronik özellikleri, termodinamik özellikleri, non-lineer optik özellikleri moleküller için belirlenen temel setlerde ve yoğunluk fonksiyon teori (DFT/B3LYP) metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Moleküllerin konformasyonlarını incelemek amacıyla Potansiyel Enerji Yüzey (PES) hesabı yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Hesaplanan titreşim frekanslarının işaretlemeleri TED sonuçlarına göre yapılmıştır. Teorik olarak hesaplanan frekans ve kimyasal kayma değerleri ile deneysel frekans ve kimyasal kayma değerleri birbirleri ile karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizilmiştir. Bu grafiklerden teorik ve deneysel değerlerin birbirleri ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimized molecular geometry, vibrational frequencies, 1H and 13C NMR chemical shift values, NBO values, electronic properties, thermodynamic properties, non-linear optical properties of some phenylboronic acid molecules were calculated by using the density functional theory (DFT/B3LYP) method and determined basis sets for molecules. In order to examine the conformations of molecules, Potential Energy Surfaces (PES) calculation is performed and the results were interpreted. According to the results of TED were made that assignment the calculated vibrational frequencies. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies and chemical shift values with the experimental ones. This graps of the theoretical and experimental values were found to be in harmony with each other.