Kontrollü ilaç salım sisteminde kullanılacak biyouyumlu taşıyıcı implant materyallerinin karakterizasyon tayini
The determination of the characterization of biologically suitable implant materials that are to be used in a controlled medicine transmitting system
  1. Tez No: 418695
  2. Yazar: PINAR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızın amacı; poli hidroksietil metakrilat (pHEMA), Ksantam gam ve Poli(hidroksietil- metimetakrilat) (PHEMA-MMA)?ın karakterizasyon çalışmaları yapılarak, çıkarılan profillerin kıyaslanması ile kontrollü ilaç salım sisteminde kullanılabilir biyomateryaller geliştirmek. Günümüzde karakterizasyon çalışmalarının kullanıldığı en büyük sahaların başında kontrollü ilaç salım sistemleri gelir. Hastaların yaşamını kolaylaştıran ve yaşam kalitesini artıran ilaçlara ihtiyacı vardır. Kontrollü ilaç salım sistemleri de bu ihtiyaca cevap verdiğinden dolayı büyük önem taşımaktadır. Bu sistemlerde ilaç, taşıyıcı içine yerleştirilir ve bu taşıyıcı ile ilacın salım süresi ve hızı ayarlanabilir. Böylece ilacın plazma düzeyi önceden belirlenmiş süre boyunca sabit kalır. Ayrıca kontrollü ilaç salım sistemleri vücutta istenilen bölgeye hedeflenebilmeleri gibi üstün özelliğe de sahiptir. Bu sayede başka organ hücre ya da dokuya zarar vermeden sadece gerekli bölgeye temas eder. Her sistemde olduğu gibi kontrollü ilaç salım sistemlerinin de tartışılan ve araştırılan, avantaj ve dezavantajları vardır. Avantajları: Hedef bir bölge seçebilir. Hasta; zamanında, doğru dozda ve yeterli sürede ilacını alabilir. Hasta yakınlarına ve bakıcılarına kolaylık sağlayabilir. İlaç kullanımının denetlenebilirliğini kolaylaştırabilir. Kısa yarılanma ömrüne sahip ilaçlar (örneğin proteinler ve peptid ilaçlar) için ilaç yönetiminin kolaylaştırılması şeklinde sıralanabilir. Dezavantajları: İstendiğinde tedavi kesilemeyebilir. Tek bir yararlı doz veya bunun katları şeklinde olması nedeniyle sınırlı olabilir. Geliştirilmesi ve üretimi daha pahalıdır. Salınım hızlı olursa vücutta toksik düzeyler oluşabilir. Beklenenden hızlı ya da yavaş salım olması stabilite problemlerine yol açabilirBu dezavantajlar göz önüne alındığında kontrollü salım sisteminde kullanılacak olan biyomateryalin hazırlanması sırasındaki karekterizasyon çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Çünkü; doğru bir salım için kaliteli bir biyomateryalin hazırlanması çok önemlidir. Kontrollü salınım sistemlerinde kullanılan malzemeler (biyomalzemeler), insan vücudundaki dokuların işlevlerini yerine getirmek ya da desteklemek amacıyla kullanılan doğal ya da sentetik malzemeler olup, sürekli olarak veya belirli aralıklarla vücut akışkanlarıyla (örneğin kan) temas ederler ve insan vücudunun çok değişken koşullara sahip ortamlarında kullanılırlar. Doğal yada sentetik, parçalanabilir veya parçalanamaz malzemeler olup hedefler doğrultusunda belirlenir. Çalışmamızda karakterizasyon tayini yapılacak olan materyaller, biyouyumlu, parçalanmayan, sentetik biyomalzemeler sınıfına giren hidrojellerdir. Hidrojeller; suda şişebilen, çapraz-bağlı polimerik yapılardır. Bir ya da daha fazla monomerin polimerizasyonuyla hazırlanırlar. Ana zincirler arasında hidrojen bağları veya van der Waals etkileşimleri gibi bağlanmalar bulunduğundan suda çözünmezler. Hidrojeller, tıbbi uygulamalar açısından sahip oldukları özellikler nedeniyle son 30 yıldır ilgi odağı haline gelmiştir. Ayrıca hidrojeller, sahip oldukları su içeriği, doğal dokulara benzer kauçuğumsu yapıları ve düşük yüzey gerilimlerinden dolayı insan dokusuna benzer yapıda olduğundan farklı pek çok uygulama alanı bulmaktadır. Hidrojeller, biyoteknolojide organik ve inorganik kirleticilerin uzaklaştırılmasında, kromatografik tekniklerle biyolojik moleküllerin ayrıştırılma ve saflaştırılmasında, biyomedikal alanda kontak lens yapımında, farmasotik ve tarım alanında kontrollü ilaç salım sistemlerinde ve biyotıp alanında doku mühendisliği ve doku geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda hedefimiz; p(HEMA), Ksantam gam ve Poli(hidroksietil- metimetakrilat) (PHEMA-MMA) hidrojellerin karakterizasyon tayini yapılarak biyouyumluluğu en yüksek olan jelin hangisi olduğunu ortaya koymaktır. Karakterizasyon çalışmaları sonucunda biyouyumluluğu en yüksek olarak tespit edilen jel, ilerde yapılacak olan kontrollü salım çalışmalarında tedavi amaçlı kullanılan ilaçların yüklenmesinde kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, poly-hydroxyethyl methacrylate (PHEMA), Xanthan gum and poly (hydroxyethyl-metimetakrilat) (PHEMA-MMA) 's characterization work was done, comparing the extracted profiles can be used and controlled drug release system to develop biomaterials. Today, the largest fields used in characterization studies, controlled drug release systems comes at the beginning. Medicines that improve the quality of life of patients and needs to make life easier. Controlled drug delivery systems is of great importance because of its response to this need. In these systems drug, placed into the carrier with the carrier and drug release time can be adjusted. Thus, plasma levels of the drug for a predetermined period of time remains constant. In addition to the desired location in the body controlled drug delivery systems, such as hedeflenebilmeleri also has superior functionality. In this way, another organ or tissue without damaging the cell is contacted only necessary region. As with any system, controlled drug release systems discussed and investigated the advantages and disadvantages. Advantages: select a region of the target. The patient, timely, accurate dose and take the medicine in sufficient time. Patients' relatives and carers can provide convenience. Drug use can facilitate auditability. drugs with short half-life (for example proteins and peptide drugs) for simplifying the management of the order being drug. Disadvantages: When prompted, treatment may not be cut. A single dose or as useful due to the fact that it can be limited in increments. Development and production is more expensive. Faster Swing toxic levels in the body may occur. Expected to be fast or slow release can lead to stability problems. Given these disadvantages biomaterial to be used in the preparation of controlled release system come to the fore during the characterization studies. Because the preparation of an accurate emission is very important for the quality of a biomaterial. Materials used in controlled release systems (biomaterials), perform the functions of the human body tissues or natural or synthetic materials used to support and continuously or periodically akışkanlarıyla body (e.g., blood) is contiguous with the human body are used in environments with very variable conditions. Natural or synthetic, degradable or degradable materials in line with the targets set. Material characterization study, which will be the determination, biocompatible, broken down, in the classes of synthetic biomaterials, hydrogels. Hydrogels are water-swellable, cross-linked polymeric structures. Are prepared by the polymerization of one or more monomers. The main chain hydrogen bonds or van der Waals interactions between the water-insoluble exists affiliates. Hydrogels for medical applications because of their properties has become the focus of attention the last 30 years. In addition, hydrogels, their water content, similar to natural tissue structures and low surface voltages rubbery structure that is similar to human tissue due to the many different application areas. The hydrogels biotechnology removing organic and inorganic contaminants, chromatographic techniques for extracting and purifying biological molecules, in making contact lenses, biomedical fields, pharmaceutics, agriculture and biomedicine field of controlled drug release systems are widely used in tissue engineering and tissue development. In this study, our goal p (HEMA), Xanthan gum and poly (hydroxyethyl-metimetakrilat) (PHEMA-MMA) detection and characterization of hydrogels to determine which is the biocompatibility of the gel with the highest. Characterization study identified as the highest biocompatibility of the gel, which will be held in the future be used for the loading of the controlled release of drugs used for the treatment of the work.