Evaluation of heavy metal levels in edible wild plants in the context of human nutrition considerations
Yenilebilir yabani bitkilerdeki ağır metal seviyelerinin insan beslenmesinde dikkate alınması gereken hususlar bağlamında değerlendirilmesi
- Tez No: 904109
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İzmir'deki dört yerel pazardan satın alınan 40 adet yenilebilir yabani bitkinin Alüminyum, Arsenik, Bor, Baryum, Kadmiyum, Krom, Bakır, Demir, Lityum, Mangan, Nikel, Kurşun, Stronsiyum, Çinko içerikleri belirlenmiştir. Sonuçlar, bazı bitkilerin doğal üst limitleri aşan seviyelerde ağır metal içerdiğini göstermiştir. İstatistiksel analizler bitkilerde gözlenen doğal seviyelerin üzerindeki ağır metallerin temel kaynaklarının yöredeki tarımsal arazilerde kullanılan ve çevresel ortamlarda taşınan tarım kimyasalları, gübreler ile trafik emisyonları olduğunu göstermiştir. Sözkonusu antropojenik kaynakların yenilebilir yabani bitkilerdeki ağır metal düzeylerine etkisi yaklaşık yüzde 45.5 olarak hesaplanmıştır. Demir ve çinko kirliliğine daha fazla rastlandığı, genel bileşik kirlilik indeksi değerlerinin bazı örnerkler için orta düzey kirliliğe kadar yükseldiği, örneklerin 52.5'inin ise ağır metal kirliliği taşımadığı görülmüştür. Tahmini günlük alım değerleri maksimum tolere edilebilir günlük alım limitlerini aşmamasına rağmen, hesaplanan tahmini haftalık alım değerleri incelenen yenilebilir yabani bitkilerin çoğu için Mangan ve bir bitki için Arsenik yönünden geçici tolere edilebilir haftalık alım limitlerini aşmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminium, Arsenic, Boron, Barium, Cadmium, Chromium, Copper, Iron, Lithium, Manganese, Nickel, Lead, Strontium, Zinc contents of 40 wild edible plants purchased from four local markets in Izmir were determined. The results showed that some plants contained heavy metals at levels exceeding the natural upper limits. Statistical analyses showed that the main sources of heavy metals above the natural levels observed in plants were agricultural chemicals, fertilizers and traffic emissions used in agricultural lands in the region and transported in environmental environments. The effect of these anthropogenic sources on heavy metal levels in edible wild plants was calculated to be about 45.5 per cent. Iron and zinc contamination was found to be more prevalent, the overall compound contamination index values increased up to moderate contamination for some samples, while 52.5 of the samples were found to be free of heavy metal contamination. Although the estimated daily intake values did not exceed the maximum tolerable daily intake limits, the estimated weekly intake values exceeded the temporary tolerable weekly intake limits for Manganese for most of the wild edible plants and Arsenic for one plant.