Biyopolimer yüzeylerinde TiO2'in nano boyutta dağıtılması ve karakterizasyonu
Dispersion and characterization of TiO2 in nano scale on biopolymer surfaces
  1. Tez No: 418744
  2. Yazar: ÖYKÜ ÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU, DOÇ. DR. ZEHRA TUBA ŞİŞMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde yeni malzemelerin hazırlanmasında, nihai ürünün biyobozunabilir olması ve toksik olmaması araştırmacıların önemli bir önceliği olmuştur. Bu amaçla, yeni malzemeler hazırlanırken biyopolimerler tercih edilir. Yapılan araştırmalar, az miktarda inorganik dolgu maddesinin biyopolimer içerisine homojen bir şekilde dağıtılması ile fiziksel özelliklerinin gelişebildiğini göstermektedir. Bu çalışmada, biyobozunabilir ve toksik olmayan biyopolimerler olan kitosan ve karboksimetil selüloz (CMC) matriks elemanı olarak kullanılmıştır. Termal kararlılığı arttırmak için lifli yapıdaki sepiyolit homojen dağıtılmıştır. Nanobiyokompozitlerin kimyasal ve morfolojik karakterizasyonunda, Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), X-ışını Difraksiyonu (XRD) ve X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) teknikleri kullanılmıştır. Hazırlanan, nanobiyokompozitlerin termal karalılığı, Termogravimetrik Analiz (TGA) ile aydınlatılmıştır. Son olarak, Kitosan/Sepiyolit ve CMC/Sepiyolit içerisine eklenen TiO2 nanoparçacıklarının dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, during the preparation of novel materials it has been a major priority of researchers to obtain biodegradable and nontoxic final product. For this reason, biopolymers are preferred during the preparation of the these novel materials. By homogenously dispersing the inorganic additive into the biopolymer matrix one could obtain improved physical properties. In this study biodegradable and nontoxic biopolymers, Chitosan and Carboxymethly Cellulose (CMC) are used as matrix. In order to improve thermal stability, sepiolite has been added to the structure. Homogen dispersion in microscale and non- agglomeration of sepiolite fibers have been achieved. Scanning electron microscopy (SEM), X-ray Diffraction (XRD) and X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) techniques have been used for the characterization of the chemistry and morphology of the nanobiocomposites. Thermal stability of nanobiocomposites has been investigated by Thermogravimetric Analysis (TGA). Finally, dispersion of TiO2 nanoparticles into Chitosan/Sepiolite and CMC/Sepiolite has been investigated.