İnşaat yönetiminde planlama problemlerinin çözümünde çok amaçlı bir karar modeli
A multiple criteria decision making model to solve scheduling problems in construction management
- Tez No: 418748
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat yönetiminin en önemli konularından biri planlamadır. Planlamanın temel unsuru; planlama sürecini, süre ile ilişkilendiren bir iş programının hazırlanmasıdır. Geleneksel şebeke planlama yöntemleri projenin kritik yolunun hesaplanmasında sadece faaliyet süreleri ve bollukları ile sınırlıdır. Bu tez çalışmasının amacı, bulanık bir ortamda kritik yolunun belirlenmesinde, yol uzunluğu, yolun maliyeti, sıkıştırma ve proje süresinin kısaltılması durumu, tasarım revizyonları riski gibi kriterleri göz önünde bulundurularak bulanık şebeke planlama yönteminin çok kriterli karar verme yöntemi olan ELECTRE yöntemi ile entegre edilmesine olanak sunan bir model oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Planning is one of significant issue in construction management. The key factor of planning is to draw up a work schedule based associated with time in planning process. Conventional network planning methods are only limited by time and floats of the activities in the calculation of the project's critical path. The aim of this thesis is to determine the critical path under fuzzy environment considering path length, path cost, available protection and crashing, risk of major design revisions criterias by building a model that has been intergrated fuzzy network planning and ELECTRE multiple desicion criteria method.