Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin nöraminidaz aktivitesi üzerine etkileri
The effects of some plant extracts and chemical compounds on neuraminidase activity
- Tez No: 418747
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz dünyasında, hastalık oranları çevresel faktörlerden, yaşam tarzlarından ve teknolojiden dolayı günden güne artmaktadır. Çoğu hastalık için pek çok ilaç olmasına rağmen, insanların bitkisel ürünlere olan ilgi ve talebi artış içindedir. Bu yüzden, hastalıkların tedavisinde kullanılabilir bitkilerin, bilimsel olarak araştırılması gerekmektedir. Nöraminidaz, glikoproteinlerin, glikolipidlerin ve polisakkaritlerin terminal N-asetil nöraminik asit kalıntılarını katalizleyen, glikozil hidrolazlar sınıfına ait bir enzimdir. Nöraminidaz enzimi memelilerde, mikroorganizmalarda ve virüslerde bulunabilmektedir ve patojenlik üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu enzim influenza A ve B virüslerinde viral replikasyon için gerekli olan yüzey glikoproteinidir. Bu çalışmada bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin nöraminidaz aktivitesi üzerine inhibisyon etkileri incelenmiştir. Deneylerimiz sonucunda bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin doza bağımlı olarak nöraminidaz aktivitesini inhibe ettiği saptanmıştır. Bu bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin nöraminidaz inhibisyon aktiviteleri nedeniyle ilaç tedavisinde ve eczacılık endüstrisinde kullanılabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, disease rates are increasing because of enviromental factors, lifestyles and technology, day after day. Although there are many drugs for many diseases, people's interest and demand for herbal products are increasing. So, plants which can be used in the treatment of diseases, have to be researched scientifically. Neuraminidase belong to class of glycosyl hydrolases that release terminal sialic acid from glycoproteins, glycolipids and polysaccharides. Neuraminidases could be found in animals, microorganisms and viruses and they have an impact on pathogenicity. This enzyme which is required for viral replication is a surface glycoprotein in influenza type A and B. In this study, we have examined the inhibitory effects on neuraminidase activity of some plant extracts and some chemical compounds. As a result of our experiments, the neuraminidase inhibitory activities of plant extracts and chemical compounds were found to increase in a dose dependent manner. We can conclude that these plant extracts and chemical drugs can be used in pharmacy industries and drugs treatment due to their neuraminidase inhibitory activities.