İklim değişikliğinin Mauritius kıyı alanına etkileri
The impacts of climate change on the coastal zone of Mauritius
- Tez No: 418805
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNET SELMİN BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Deniz Bilimleri, Geography, Marine Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İklim değişimi, insanoğlunun karşı karşıya olduğu mücadelelerin başında gelmektedir. İzole edilmiş ve savunmasız kalmış uluslar olarak, Maritius gibi küçük ada gelişmekte olan devletleri (SIDS) iklim değişikliğinin etkileriyle zaten karşı karşıyadırlar. Maritius, 322 km' lik bir kıyı boyuna ve 243 km' lik bir lagün alanını kapsayan 150 km uzunluktaki koral bir resife sahiptir. Maritius Adası' ndaki hava olayları ve kıyı işlemleri arasındaki bağlantıları açıklamaya yardımcı olacak kıyı ananları izleme sistemi bulunmamaktadır. Çalışmanın hedefleri ve amaçları, Maritius' daki doğal felaketleri, kıyı erozyonunu, deniz seviyesi yükselmesi ve yağışı kaydetmek ve Maritius' taki iklim değişiminin etkilerini azaltmak için olan uyum inisiyatiflerindeki tavsiyeler tarafından izlenen Akdeniz' deki etkileri arasında karşılaştırma yapmak teşebbüsüyle kıyı alandaki iklim değişimi savunmasızlığını değerlendirmektir. Zaman içinde, 1931-1960 ve 1971-200 yılları arasında yağış miktarı en az 400 mm' ye kadar azaldı ve regresyon analizi ortalama sıcaklığın her 10 yılda 0,8C' ye kadar arttığını açığa vurmuştur. Geçen 10 yıl süresince Maritius için ortalama deniz seviyesi yükselmesi yaklaşık 1.2 mm' dir. Akdeniz' in çoğu yerinde genel eğilim, yağış miktarını azaltmaya yöneliktir ve ısınmanın genel eğilimi ve şimdiki oranı son 10 yıl süresince yaklaşık 0.5 cm olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the principal planetary challenges that humankind is facing. Small Island Developing States (SIDS) like Mauritius as isolated and highly vulnerable nations are already experiencing the effects and impacts of climate change. Mauritius has a coastline of 322 km and a coral reef length of 150 km which encloses a lagoon area of 243 km2. There is no coastal monitoring system in place that helps explain the linkages between weather events and coastal processes on the island of Mauritius. The aims and objectives of the study were to analyze recorded precipitation, temperature, sea level rise, beach erosion and natural hazards in Mauritius and to assess climate change vulnerability on the coastal zone with an attempt to make a comparison between its impacts on the Mediterranean basin followed by recommendations on the adaptation initiatives for mitigating the impacts of climate change in Mauritius. Rainfall amount over the period has decreased by at least 400 mm between the periods 1931-1960 and 1971-2000 and regression analysis has revealed that the mean temperature has increased by 0.18 0C per decade at national level. The mean sea level rise for Mauritius during the past decade has been around 1.2 mm. Over much of the Mediterranean basin the general tendency is towards decreasing rainfall, with complex patterns particularly with respect to extremes and a general tendency of warming and the present rate assessed is about 0.5cm/year during the last 14 years.