The effects of some insecticides on cotton pests and theirs predators
Bazı insektisitlerin pamuk zararlıları ve bunların predatörlerine etkisi
- Tez No: 418821
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pamuktaki zararlı böcekler (Beyazsinek, Yaprakbiti, Yeşilkurt, Yaprakpiresi ve Thrips) ve bunların önemli predatörler (Orius spp., Coccinellid ve Chrysopid)'e tarla koşullarında, Azadirachtin, Imidaclorpid ve Lambda-cyhalothrin uygulanmıştır. Uygulama sonrası 1., 3., 7., 11. ve 15. günden sonra her bir insektisitin zararlı böcekler üzerine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ele alınan pamuk zararlıların popülasyonu üzerine Lambda-cyhalothrin'in,Imidaclorpid ve Azadirachtin'den daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan insektisitlerden Predatörler üzerine Azadirachtin ve Imidaclorpid hiç bir etki göstermemiş olup, Lambda-cyhalothrin ise uygulamadan 1 gün sonra Orius spp. popülasyonu üzerine az bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Azadirachtin, Imidaclorpid and Lambda-cyhalothrin were applied against pests on cotton (Whitefly, Aphid, Bollworm, Jassid and Thrips) as well as their important predators (Orius spp, Coccinellid and Chrysopid), each one of insecticides found to be highly toxic against sap sucking pests 1d, 3d, 7d, 11d and 15d after application, while all the product remaind effective 15d after spray. Lambda-cyhalothrin known to had more significant effects in the reduction of pest populations followed by Imidaclorpid and Azadirachtin. In case of the predators, Azadirachtin, Imidaclorpid showed no significant effect in the reduction of population of predators. Only Lambda-cyhalothrin showed a slight effect in the reduction of Orius population 1d after application.