Effect of some biological parameters of English grain aphid sitobion avenae (Hemiptera:Aphididae) on different wheat cultivars
Bazı buğday çeşitlerinin sitobion avenae (Hemiptera:Aphididae)'nın bazı biyolojik parametrelerine etkisi
  1. Tez No: 418822
  2. Yazar: OMAR SAFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sitobion avenae'nın gelişme süresi, canlılık oranı ve doğurğanlığı üzerine Buğday çeşitlerinin dayanıklığını etkilemektedir. Bazı buğday çeşitlerinin S. avenae'nin kanatsız bireylerinin gelişme süresi, canlılık oranı, üreme ve ömür uzunluğu ve bazı biyolojik parametrelerine etkisi laboratuvar koşullarında (25 ± 1 °C, % 65 ± 5 nisbi nem ve 16 saat aydınlık: 8 saat karanlık ortamda) beş farklı buğday çeşitleri üzerinde ayrı ayrı üretilmiştir. Yaprakbitinin gelişme süresi Vitorrio, Ceyhan-99, Pehlivan, Stendal ve Şahinbey çeşitlerinde sırasıyla 9.02, 8.17, 7.88, 6.97 ve 6.62 gün olarak bulunmuştur. Ergin öncesi en düşük canlılık oranı Şahinbey çeşidinde tespit edilmiştir.Ortalama dişi ömür uzunluğu Şahinbey, Stendal, Pehlivan, Ceyhan-99 ve Vittorio çeşitlerinde sırasıyla 5.05, 5.63, 7.16, 7.81 ve 8.095 gün olarak saptanmıştır.Ortalama doğurganlık en yüksek 12.12 progeny/female ile Pehlivan'da, en düşük 8.38 progeny/female ile Şahinbey çeşidinde bulunmuştur. Şahinbey çeşidinde üzerinde beslenen S. avenae'nin biyolojik parametreleri diğer çeşitlerden elde edilenlerden farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Resistant varieties of wheat play a vital role in influencing development time, survival rate and fecundity of Sitobion avenae. The impact of certain wheat cultivars on developmental time, survival rate, reproductive rate and longevity and some biological parameters of English grain aphid were studied under laboratory condition (25 ± 1 °C, 65 ± 5 % relative humidity and photoperiod of 16 h light: 8 h dark), and randomly choose apterous aphids and reared on five wheat cultivars. The English grain aphid had a nymphal developmental time of 9.02, 8.17, 7.88, and 6.97 and 6.62 days for Vitorrio, Ceyhan-99, Pehlivan, Stendal and Şahinbey, respectively. The lower survival rates (percentage) of total immature stages were observed on Şahinbey cultivar. Mean longevity of adult female was observed 5.05, 5.63, 7.16, 7.81 and 8.095 days on cultivars Şahinbey, Stendal, Pehlivan, Ceyhan-99 and Vittorio, respectively. Mean fecundity was highest on Pehlivan (12.12 progeny/female) and was lowest on Şahinbey (8.38 progeny/female). The gross reproduction rate (GRR), net reproductive rate (Ro), intrinsic increase rate (rm) and generation time (To) were observed lower (10.55, 4.34, 0.143 and 10.26) on Şahinbey than of the other wheat cultivars. The present study revealed that Sitobion avenae feeding on Şahinbey cultivar showed significant biological parameters than those of the other cultivars in the study.