A simulation optimization approach to the storage location assignment problem: A case study of a distribution warehouse in automotive manufacturing
Stok yerleştirme problemine benzetim-eniyileme tabanlı bir çözüm yaklaşımı: Otomotiv sektöründe bir dağıtım deposunun vaka analizi
  1. Tez No: 418839
  2. Yazar: ÖZGE SOYOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALPER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Depolama sistemleri tüm tedarik zincirlerinde kilit rol oynamaktadır. Depolama operasyonlarının bir şirketin lojistik giderlerinin yaklaşık %25'ini oluşturduğu bilinmektedir. Depolama sistemlerinin işletme maliyetinin yaklaşık %55'i de sipariş toplama sırasında kat edilen mesafeden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kat edilen toplam mesafenin sipariş toplama ve yerleştirme maliyetleri üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Etkili bir depolama politikası ve ürünlerin depolama alanlarına sistematik bir şekilde atanması ile kat edilecek toplam mesafe azaltılabilir. Bu tez çalışmasında, farklı özelliklere sahip ürünlerin birim yük, tek çevrim, toplayıcıdan parçalara sipariş toplama sistemi kullanan, birden fazla giriş/çıkış kapısına sahip depolarda, depolama alanlarına atanmasına odaklanılmıştır. Stok ataması problemini çözmek için benzetim-eniyileme tabanlı bir yaklaşım tasarlanmıştır. Önerilen yöntemde benzetim modeli, eniyileme modeline girdi parametresi üretmek için kullanılmaktadır. Eniyileme modeli ise her ürün için beklenen toplam kat edilen mesafeyi enküçükleyecek depolama atamasını yapmaktadır. Bu çözüm yaklaşımımız, Türkiye'nin önde gelen otomotiv üreticilerinin birinden aldığımız gerçek veri ile test edilmiştir. Sonuçlar, önerilen metot ile sipariş yerleştirme ve toplama esnasında kat edilen mesafenin %12'ye kadar azalılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Warehouses play a central role in any supply chain. Warehousing operations constitute around 25% of a company's overall expenses for logistics. About 55% of the warehouse operating cost is generated by travel activities during order-picking operations. Therefore, the total travel distance directly affects the cost of order-picking and put-away operations. The total travel distance can be reduced by designing an effective storage policy and by systematic allocation of storage spaces to products. In this thesis, we focus on the allocation of storage spaces to different products with various characteristics for unit-load, single-command, picker-to-part warehouses with multiple input/output ports. We propose a simulation-optimization based approach to solve the storage location assignment problem. In the proposed methodology, the simulation model is used for generating certain input parameters for the optimization model. Then, the optimization model returns the best storage space allocations for each product so as to minimize the total expected travel distance. We test our approach with a real data set obtained from a major automotive manufacturer in Turkey. Our results reveal that the proposed method may reduce the total travel distance by up to 12%.