Beş koordinasyonlu galyum(III) komplekslerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of pentacoordinated gallium(III) complexes and investigation of their spectroscopic properties
  1. Tez No: 418854
  2. Yazar: MAMURE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İSMET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada üç ayrı Schiff baz ligandı [(E)-2-(2-hidroksibenzilidenamino)fenol, ((E)-2-((fenilimino)metil)fenol ve 2,2'-(1E,1'E)-(1,4-fenilenbis(azan-1-yl-1-yliden))bis(metan-1-yl-1-yliden)difenol] sentezlenerek spektroskopik metodlar ile yapı tayini gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bu ligandlarin, THF ortamında, NaH yardımıyla Ga(III)Cl3 kullanılarak mono ve di nükleer kompleksleri izole edilmiştir. Bu komplekslerin yapıları, Elementel Analiz, FT-IR Spektroskopisi, FAR-MIR-FTIR, 1H-NMR, TGA ve Manyetik Süsseptibilite analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work three different Schiff base ligands (E)-2-(2-hidroksibenzilidenamino)fenol, ((E)-2-((fenilimino)methil)fenol and 2,2'-(1E,1'E)-(1,4-fenilenbis(azan-1-yl-1-ylidene))bis(metan-1-yl-1-ylidene)difenol are synthesized and structural assessment of these ligands is performed by spectroscopic methods. Mono and di nuclear complexes of these synthesized ligands are isolated using GaCl3 with the help of NaH. Structure of these isolated complexes are explained using Elemental Analysis, FT-IR Spectroscopy, FAR-MIR-FTIR, 1H-NMR, TGA and Magnetic Susceptibility analysis methods.