Hidrazon ve oksim grubu içeren ligant ve geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, characterization, and investigation of some biological properties of ligand containing hydrazone and oxime groups and their transition metal complexes
- Tez No: 807151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN ZÜLFİKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalısmasında 3-metilbütanhidrazit ve diasetil monoksimin reaksiyonundan elde edilen N'-3-(hidroksiimino)bütan-2-iliden)-3-metilbütanhidrazid (hibmbH2) ligantından yeni beş adet metal kompleksi ([Co(hibmbH)2], [Ni(hibmbH2)2]·2NO3·2H2O, [Cu2(hibmb)2], [Pd(hibmbH)2] ve [UO2(hibmbH)2]) sentezlendi. Ligant hibmbH2'nin yapısı elementel analiz, ESI-MS, NMR, IR ve UV-Vis spektroskopik teknikleri ile aydınlatıldı. Komplekslerin yapısı elementel analiz, manyetik duyarlılık ölçümü, ESI-MS, NMR, IR ve UV-Vis spektroskopik teknikleri ile karakterize edildi. Termik analiz teknikleri ile komplekslerin termik davranışları incelendi. Ligant, [Co(hibmbH)2] ve [Ni(hibmbH2)2]·2NO3·2H2O metal kompleskerinin tek kristali elde edilerek yapıları tek kristal X-ışını kırınım (XRD) tekniği ile aydınlatıldı. Co(II), Ni(II), Pd(II) ve UO2(VI) kompleksinin monomerik, Cu(II) kompleksinin dimerik yapıda olduğu belirlendi. XRD sonuçları ile Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin oktahedral yapıda ve nitrat iyonlarınım tamamlayıcı iyon olarak bulunduğu Ni(II) kompleksinin iyonik bir kompleks olduğu belirlendi. [Cu2(hibmb)2] ve [Pd(hibmbH)2] kompleksleri için karedüzlem, [UO2(hibmbH)2] için sekiz koordinasyonlu bir yapı önerildi. Bileşiklerin biyolojik özelliklerini incelemek için antimikrobiyal, antibiyofilm, DNA, antioksidan ve DNA yarılma çalışmaları yapıldı. Metal komplekslerinin genel olarak ligantdan daha etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five new metal complexes ([Co(hibmbH)2], [Ni(hibmbH2)2]·2NO3·2H2O, [Cu2(hibmb)2], [Pd(hibmbH)2] and [UO2(hibmbH)2]) were synthesized from the N'-3-(hydroxyimino)butane-2-ylidene)-3-methylbutanhydrazide (hibmbH2) ligand obtained from the reaction of 3-methylbutanhydrazide and diacetyl monoxime. The structure of ligand hibmbH2 was elucidated by elemental analysis, ESI-MS, NMR, IR and UV-Vis spectroscopic techniques. The structures of the complexes were characterized by elemental analysis, magnetic susceptibility measurement, ESI-MS, NMR, IR and UV-Vis spectroscopic techniques. The thermal behavior of the complexes was investigated by thermal analysis techniques. Single crystals of ligand, [Co(hibmbH)2] and [Ni(hibmbH2)2]·2NO3·2H2O metal complexes were obtained and their structures were elucidated by single crystal X-ray diffraction (XRD) technique. It was determined that Co(II), Ni(II), Pd(II) and UO2(VI) complexes were monomeric and Cu(II) complex was dimeric structure. With XRD results, it was determined that Ni(II) and Co(II) complexes are in octahedral structure and Ni(II) complex, in which nitrate ions are present as complementary ions, is an ionic complex. A square plane for [Cu2(hibmb)2] and [Pd(hibmbH)2] complexes, an eight-coordinate structure for [UO2(hibmbH)2] was proposed. Antimicrobial, antibiofilm, antioxidant and DNA cleavage studies were performed to examine the biological properties of the compounds. Metal complexes were found to be more effective than ligand.