Ankara Polatlı ilçesi sulama kooperatiflerinin sulama işletmeciliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of irrigation management practices of irrigation cooperatives in Polatli district of Ankara
- Tez No: 418855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KUTLAR YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Ankara İli, Polatlı İlçesi'nde faaliyet gösteren sulama kooperatiflerindeki sulama işletmeciliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda sulama kooperatifleri bünyesindeki toprakların, tarımsal sulama açısından özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bölge çiftçilerinin kullandıkları sulama yöntemleri ve işletmecilik sorunları anketler yapılarak belirlenmiş, ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışmada, araştırma bölgesini temsil edecek 8 adet sulama kooperatifi ele alınmış, 60 kooperatif üyesi ve 9 yönetim kurulu üyesiyle anketler yapılmıştır. Yapılan anketlere göre üyelerin %98'i yağmurlama sulama yöntemini kullanırken, %2'si damla sulama yöntemini kullanmaktadır. Üyelerin %73'ü ilköğretim, %22'si lise, %5'i, üniversite mezunudur. Üyelerin %31'i sulama ücretlerini pahalı bulmuş, %67'si sulama ücretlerinin başlık sayısına göre hesaplanmasını önermiştir. Üyelerin %12'si sulama zamanını, toprağı kontrol ederek, %63'ü bitkiye bakarak, %25'i ise tahminen belirlediklerini ifade etmişlerdir. Ankete katılan üyelerin %25'i kooperatif yönetimini kötü-çok kötü olarak değerlendirmişlerdir. Tahsilat konusunda üyelerin %38'i tahsilattan memnun olmadıklarını, %41'i de sulama konusundaki eğitimin kötü-çok kötü olduğunu ifade etmişlerdir. Yöneticiler ise, kooperatifte yaşanan sorunları sıraladıklarında, 1. sırada (%40) üyelerin ilgisizliğinden şikayetçi iken, 2. sırada ise (%32) üyelerin elektrik borcunu ödemediğinden şikayet etmektedirler. Sonuç olarak araştırma bölgesinde faaliyet gösteren sulama kooperatiflerindeki sulama işletmeciliğinde sorunların olduğu tespit edilmiş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has conducted to evaluate the irrigation management belongs irrigation cooperatives which operate in Polatlı District, Ankara Province. Depending up on this purpose; the soil within the territory of irrigation cooperatives has been examined in terms of agricultural irrigation features. In addition, by using surveys; the irrigation methods and management problems of district's farmers are determined and solutions of these problems are presented. In this study, 8 irrigation cooperatives which represent research area were discussed and surveyed with 60 cooperative members and 9 cooperative board members. According to the survey results; while 98 % of cooperative members using the sprinkler irrigation, only 2 % uses drip irrigation. Among the members, 73 % of graduated from primary school, 22 % of from high school and 5 % of from university. 31 % members have thought the irrigation fees are expensive, 67 % members have recommended that the irrigation fees must be calculated based on number of irrigation sprinkler head. 12 % members have expressed to determine the watering time by controlling the soil, 63 % of by looking the situation of the plant and 25 % of by estimation. 25 % surveyed members have evaluated the cooperative management as poor-very poor. 38 % of members are not satisfied from collection of money and 41 % of stated the training about irrigation is poor-very poor. Also, the managers of the cooperative sorts the problems in the cooperative; the lack of interest of the members (40 %) comes first, to complain about electricity dept payments (32 %) comes second order. As a result, the problems of the irrigation cooperatives in the research area have been investigated and submitted solutions and recommendations.