Kuantum nokta yapılarda elektrik alan etkisinin pertürbasyon yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the electric field effect in quantum dots using perturbation method
  1. Tez No: 418907
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında Pertürbasyon metodu ile kuantum nokta yapılarının elektronik yapısı ve elektik alan etkisi incelendi. Merkezine hidrojen tipi safsızlık yerleştirilen parabolik potansiyel ile birlikte küresel simetrik sonlu potansiyelle sınırlandırılmış bir-elektronlu kuantum nokta yapısının taban ve bazı uyarılmış seviyelerin pertürbe olmamış enerji özdeğerlerini ve dalga fonksiyonlarını KGA metodu ile Hartree-Fock-Roothaan (HFR) metodu birleştirilerek belirlendi. Dalga fonksiyonları, STO ların lineer bileşiminden kurulan tek-elektron spin orbitalleri alındı. Pertürbe olmamış KGA ile belirlenen enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları üzerinden, nokta yapının üzerine uygulanan elektrik alanının etkisi pertürbasyon teorisi ile hesaplandı. Hesaplamalarımızda elektrik alanının ve sınırlayıcı potansiyelin farklı üç değeri kullanıldı. Yine elektrik alan etkisini kuantum nokta yapının yarıçapına bağlı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic properties and effect of electic field using perturbation method of Quantum dots was examined. Spherical quantum dot with one electron on-center hydrogenic impurity confined finite spherical potential, together with parabolic potential the non-perturbed energy eigen values and the wave functions ground and some excited states were determined by using Quantum Genetic Algorithm (KGA) method with Hartree-Fock-Rootha (HFR) selected method of combining. The wave functions were created linear combination of Slater type orditals (STOs) consist of a single electron spin orbitals. The non-perturbed energy eigen values and wave functions is determined by the KGA, the effect of the electric field applied on the electronics tructure were calculated by perturbation theory. In our computation of the electric field and the confining potential of three different values were used. The electric field effects also were studied depending on the dot radius of the quantum dot structure.