Akademik başarıyı etkileyen faktörlerin lojistik regresyon analizi ile incelenmesi: Selçuk Üniversitesi örneği
Investigation of effecting factors on academic achievement with logistic regression analysis: Sample of Selcuk University
  1. Tez No: 418906
  2. Yazar: CANER TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞIR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akademik başarı, üniversite öğrencilerinin gelecekteki planları açısından önemli bir etkiye sahiptir. Öğrencilerin akademik başarısı gelecekleri için çok önemlidir. Öğrenciler üniversite eğitimini yıl kaybı olmadan tamamlarlarsa, mezuniyetten sonraki planlarını erken uygulayabilirken, yükseköğrenimde sene kaybeden gençler iş hayatına daha geç atılacaklardır. Mezun olduktan sonra akademik kariyer yapmayı planlayan bir öğrencinin akademik başarı ortalamasının yüksek olması büyük önem arz eder. Bu çalışmanın amacı öğrencilerin akademik başarılarını artırmaları için onlara nasıl bir yol izleyeceklerini göstermek ve akademik başarıyı etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada ikili lojistik regresyon analizi ve ikili probit model analizi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Academic achievement has significantly influence on future plans of university students. Students' academic achievement is very important for their future. If a student's complete university education without loss the year, they can implement their plans early after graduating. However students who loss the year in university education can find a job later. High academic average is very important for students who desire academic career after graduating. The purpose of this study is to investigate the cause of university students' academic failure and show the way to university students for how they may increase their academic success. Binary logistic regression and binary probit model will be used for obtain these aims.