Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde farklı seviyede salkım ucu kesme ve hümik madde uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects of different level cluster tip reduction and humic substance applications on yield and yield components of sultani seedless grape variety
  1. Tez No: 418913
  2. Yazar: ENGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özet: Bu çalışma 2015 yılı vejetasyon periyodunda Aydın ili, Buharkent ilçesi'nde yerli köklü üzerinde yetiştirilen Sultani Çekirdeksiz (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Kontrol (K), 1/3 Salkım Ucu Kesme (1/3 SUK), 1/6 Salkım Ucu Kesme (1/6 SUK), 1/9 Salkım Ucu Kesme (1/9 SUK), 1/3 SUK+TKİ-Hümas (topraktan), 1/6 SUK+TKİ-Hümas (topraktan), 1/9 SUK+TKİ-Hümas (topraktan) uygulamalarının Sultani Çekirdeksiz (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuçta, en uzun salkım (26.13 cm) ile 1/9 SUK, (25.98 cm) ile 1/3 SUK, (25.74 cm) ile 1/6 SUK ve (25.74 cm) ile K uygulamalarında; en geniş salkım (14.07 cm) 1/9 SUK+TKİ-Hümas (topraktan) uygulaması ile; en yüksek tane ağırlığı (4.81 g) ile 1/3 SUK ve (4.63 g) ile 1/9 SUK+TKİ-Hümas (topraktan) uygulamaları ile; en yüksek tane genişliği (17.53 mm) 1/3 SUK uygulaması ile; en yüksek tane uzunluğu/tane genişliği (1.40) 1/9 SUK uygulaması ile; en yoğun L* renk değeri (44.93) 1/6 SUK uygulaması ile; en yoğun a* renk değeri (-7.41) K uygulaması ile; en yoğun b* renk değeri (16.08) ile 1/6 SUK+TKİ-Hümas (topraktan), (16.09) ile 1/3 SUK+TKİ-Hümas (topraktan) ve (16.17) ile K uygulamalarından elde edilmiştir. Uygulamaların üzüm verimi, salkım ağırlığı, tane uzunluğu, pH, oBriks, TA, olgunluk indisi ve şıra randımanı değerleri üzerine etkisi önemli bulunmamıştır. Tane iriliğini artırmak için 1/3 SUK ve 1/9 SUK+TKİ-Hümas uygulamaları tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted Sultani Seedless (Vitis vinifera L.) grape cultivar and its vine which was grown on their own roots in a vegetation period of 2015 in Buharkent district in Aydın province. In this research, it was examined the effects on Control (C), 1/3 Cluster Tip Reduction (1/3 CTR), 1/6 Cluster Tip Reduction (1/6 CTR), 1/9 Cluster Tip Reduction (1/9 CTR), 1/3 CTR+TKİ-Humas (soil), 1/6 CTR+TKİ-Humas (soil), 1/9 CTR+TKİ-Humas (soil) applications on grape yield and quality of Sultani Seedless grape cultivar. The results were obtained as the longest cluster (26.13 cm) with 1/9 CTR, (25.98 cm) with 1/3 CTR, (25.74 cm) with 1/6 CTR and (25.74 cm) with C applications; the largest cluster (14.07 cm) with 1/9 CTR+TKİ-Humas (soil); the highest berry weight (4.81 g) with 1/3 CTR and (4.63 g) with 1/9 CTR+TKİ-Humas (soil) applications; the highest berry widh (17.53 mm) with 1/3 CTR application; the highest berry length/berry width (1.40) with 1/9 CTR application; the highest intensity of L* color (44.93) with 1/6 CTR application; the highest intensity of a* color (-7.41) with C application; the highest intensity of b* color (16.08) with 1/6 CTR+TKİ-Humas (soil), (16.09) with 1/3 CTR+TKİ-Humas (soil) and (16.17) with C applications. No significant effects were found on grape yield, cluster weight, berry length, pH, oBrix, TA, maturity index and must yield values. To increase the berry weight can be recommended 1/3 CTR and 1/9 CTR+TKİ-Humas (soil) applications.