Numerical investigation of aerodynamic and aeroacoustic properties of a supersonic jet
Ses üstü bir jetin aerodinamik ve aero akustik özelliklerinin numerik olarak incelemesi
  1. Tez No: 419068
  2. Yazar: RAMİZ ÖMÜR İÇKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS BEDİİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez kapsamında NASA'nın çalışmalarını yürüttüğü bir süpersonik lülenin sayısal yöntemlerle aerodinamik ve akustik incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda AUSM+ yöntemi kullanılarak 2 boyutlu bir hesaplama yöntemi ve bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde aerodinamik ve akustik sonuçlar ve değerlemeler yapılmıştır. Elde edilen bilgisayar kodunun detayları ve hesaplama tekniği tezde mevcut olup iterasyon adımları da mevcuttur. Tezde elde edilen sonuçlar NASA'nın yapmış olduğu testler ile karşılaştırılmıştır. Aerodinamik açıdan elde edilen sonuçlar oldukça başarılı olup akustik açıdan sonuçlar fakrlılık içermektedir. Akustik açıdan türbülans ve viskoz akışın modellenmemesinin eksikliği belirlenmiştir. Ancak şok dalgalarının etkisini gösteren trend tez kapsamında elde edilmiştir. Sonuç olarak aerodinamik ve akustik inceleme elde edilen bilgisayar kodu ve testlerin karşılaştırılmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis scope, aerodynamic and aero-acoustic evaluations of a supersonic jet nozzle created and tested by NASA have been performed. Beside, by using AUSM+ method, a computer code and numeric method has been developed for 2D domain. In accomplishing study, aerodynamic and aero-acoustic investigations have been performed. In thesis, developed computer code and computational technics exists and also, the development process has been presented. Results obtained from numerical calculation have been compared to NASA's test results. As a result, from an aerodynamic point of view, results have correlated with test. However, from aero-acoustic perspective, due to the absence of turbulent and viscous terms, the results have not been correlated with the noise-frequency result. But, for shock noise band section trend appropriate with NASA's results. In conclusion, aerodynamic and aero-acoustic results and investigations have fulfilled.