The Perverse play of literature in Maurice Blanchot's Awaiting Oblivion and Thomas the Obscure
Maurice Blanchot'nun Awaiting Oblivion ve Thomas the Obscure metinlerinde edebiyatın yoldan çıkaran oyunu
- Tez No: 419081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN VANESSA ANSEN LALLEMAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; filosof, edebiyat eleştirmeni ve yazar Maurice Blanchot'un edebi metinleri Awaiting Oblivion ve Thomas the Obscure üzerinden Blanchot'un edebi dünyasına girebilmek ve edebiyat anlayışının bu metinlerde kendini ne şekilde gösterdiğini inceleyebilmektir. Tezin iki yönlü amacı vardır: ilk olarak, Emile Benveniste ve Ferinand de Saussure'un teorilerinin yardımıyla, dilin nasıl kurulduğu ve özneler arası iletişimi, öznelliği ve anlamı nasıl oluşturduğunu, yapısalcı bakış açısıyla incelemektir. Daha sonrasında ise, tezin teorik zeminini bu dilsel çerçevenin ötesine götürerek Blanchot'nun iki metninin, iletişim aracı olarak kullandığımız günlük dilin ötesinde var olanı nasıl kavramaya çalıştığını inceleyebilmektir. Blanchot'ya göre, aşina olduğumuz anlamın ve iletişimin var olmasını sağlayan dil, edebiyat alanında varlığını daha fazla sürdüremez. Bu nedenle, bu çalışmada, edebiyatın nasıl ve neden, Michel Foucault'un da kullandığı anlamda,“ihlal”alanına dönüştüğü;“olumsuzlama”,“ölüm”,“ nötür söylem”ve“dolaysız”gibi terimlerin yardımıyla da, Awaiting Oblivion ve Thomas the Obscure metinlerinde transgresif yazının ne şekilde ortaya çıktığı analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis is to enter into the literary world of French philosopher, literary critic and writer Maurice Blanchot by concentrating on his two narratives, Awaiting Oblivion and Thomas the Obscure in order to examine how Blanchot's theoretical approach to literature reveals itself in his works. The thesis has a twofold goal. First, following Emile Benveniste's and Ferdinand de Saussure's theories, I intend to analyze the way language has been conceived as a system from the structuralist point of view and the way it enables the occurrence of intersubjective communication, subjectivity and meaning. Secondly, the theoretical background of my analysis goes beyond the aforementioned linguistic frame to inquire how Blanchot's two narratives try to grasp what lies beyond the realm of daily language that is used as a means of communication. For Blanchot, literature is not a space in which language enables the occurence of meaning and of communication that we are well-acquainted with. By examining Blanchot's own approach to the“literary space”, I attempt to analyse how and why literature turns into a space of“transgression”, in the sense Michel Foucault has emphasized it, and in which way this transgressive writing manifests itself through“negation”,“death”and“neutral speech”in Maurice Blanchot's Awaiting Oblivion and Thomas the Obscure.