Bireysel çalgı flüt dersi alan öğrencilerin akciğer kapasiteleri ile flüt çalma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the indivudal insturment flute students taking the course of lung capacity and their flute playing skills
- Tez No: 419110
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Lisans 1, 2, 3, 4 flüt öğrencilerinin akciğer kapasitelerinin flüt icralarındaki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada öğrencilere öncelikle fiziksel ve kişisel bilgileri sorulmuş ( cinsiyet, yaş, boy, kilo, sigara kullanımı, günlük flüt çalışma saati, günlük flüt dinleme saati) ve ardından uzman kişi tarafından solunum fonksiyon testi uygulanmıştır. Aynı öğrencilere uzman kişiler tarafından nefes tekniklerini ortaya çıkaracak bir parça seçilmiştir. Solunum fonksiyon testi uygulanan her öğrenciye bu parça çaldırılmış ve video kaydına alınmıştır. Bu videolar 3 uzman tarafından izlenmiş ve 5 kategoride (Nefes Kontrolü, Nefes yerleri, Ton Kalitesi, Müzikalite, Teknik) puanlanmıştır. Araştırma sonucunda çıkan veriler SPSS 19.0 programında ve korelasyon işlemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada akciğer kapasitelerinin gözlemciler tarafından değerlendirilen nefes kontrolü, nefes yerleri, ton kalitesi, müzikalite ve teknik verileri arasında bir ilişki ortaya çıkmazken, gözlemci değerlendirmelerindeki nefes kontrolü ve müzikalite kriterlerinde öğrencilerin tecrübelerinin arttıkça başarılarının da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research purposes that, in Gazi University, Faculty of Education department of Music Education's undergraduate 1, 2, 3, 4 flute students' lung capacities impressions on playing flute revals. In the research, students' physical and personal information (gender, age, height, weight, smoking, daily flute exercise hours, daily flute listen hours) are asked primarly. And then, the test of respiration function are applied by competent person. A piece which exposes breath techniques is chosen for the same students by the expert people. Each students which is applied the test of respiration function played the piece and taking video record. These videos are watched by tree competent person. And also, these in five catagories ( breath control, breath points, tone cality, musicality, technic) are marked. Obtained datas analysed with correlation process in programme of SPSS 19.0. According to the research, between evaluating by the observers and breath control, breath points, tone cality, musicality, technic datas, lung capacities do not have a relationship. With observer evaluations, in between breath control and musicality, when the students' experience increase, their achivements are increasing.