Flüt eğitiminde aşamalı kas gevşeme egzersizlerinin öğrencilerin sınav kaygıları ve performans başarılarına etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercises in flute education on students' test anxi̇ety and performance success
  1. Tez No: 605755
  2. Yazar: BURCU AKBULUT BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DİLEK TANKIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada; psikoterapi alanında yer alan bilişsel davranışçı terapiye dayalı aşamalı kas gevşeme egzersizlerinin, Bireysel Çalgı (Flüt) Eğitimi dersi alan öğrencilerin sınav kaygılarına ve flüt performans başarılarına ekisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, gerçek deneysel araştırma yaklaşımlarından öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018- 2019 eğitimöğretim yılının bahar döneminde, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören flüt çalmaya Lisans 1. sınıfta başlayan 1.sınıf flüt öğrencileri (n=10) oluşturmaktadır. 8 haftalık deneysel işlem sürecinde deney grubuna aşamalı kas gevşeme egzersizlerine dayalı flüt öğretim programı; kontrol grubuna ise geleneksel flüt öğretim programı uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının sınav kaygı düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Baltacı, Karataş ve Nacakcı tarafından oluşturulan“Bireysel Çalgı Sınav Kaygı Ölçeği”kullanımıştır. Deney ve kontrol gruplarının flüt performansına ilişkin başarı düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla ise uzman görüşleri alınarak belirlenen farklı teknik ve müzikal becerileri kapsayan öntest ve sontest aşamasında uygulanan aynı etütler (Gariboldi ve Moyse etütleri) üzerinden yapılan ölçümler, alan uzmanı 3 öğretim üyesi tarafından öğrenci performanslarının video kayıtları incelenerek puanlandırılmıştır. Bu boyuttaki veriler, araştırmacı tarafından uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan“Performans Değerlendirme Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler, SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde öncelikli olarak puanlayıcılar arası güvenirlik (α), sınıf içi korelasyon katsayısı, Kendall'W testi sonuçları ile normal dağılım özellikleri incelendikten sonra uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarının öntest puanlarının karşılaştırılmasında küçük ve ilişkisiz grupların sıra ortalamalarının karşılaştırıldığı Mann-Whitney U testi; deney ve kontrol gruplarının öntest vii ve sontest puanlarının karşılaştırılmasında ise ilişkili grupların ortalamalarının karşılaştırıldığı Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmış ve etki büyüklüğü (r) değerlerine bakılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; aşamalı kas gevşeme egzersizlerine dayalı flüt öğretiminin, deney grubu öğrencilerinin sınav kaygılarını ve performans başarılarını olumlu yönde ve yüksek düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Flüt performans başarısını oluşturan boyutlar açısından bakıldığında ise“Diyafram Nefesini Doğru ve Verimli Kullanabilme”,“Notaları Doğru Çalabilme”,“Ritim Kalıplarına Uygun Çalabilme”,“Doğru Cümlemeler ile Bütünlük İçerisinde Çalabilme”boyutlarında anlamlı ve yüksek düzeyde artış olduğu saptanmıştır. Performans başarısı üzerinde etkisinin araştırıldığı Gariboldi ve Moyse etütlerinden; Moyse etütü puanlarında“Diyafram Nefesini Doğru ve Verimli Kullanabilme”,“Notaları Doğru Çalabilme”,“Kaliteli -güçlü, parlak, hacimli – Ton Elde Edebilme”,“Artikülasyonları Doğru Bir Şekilde Uygulayabilme”,“Parmakları Akıcı Bir Şekilde Kullanabilme”,“Doğru Cümlemeler ile Bütünlük İçerisinde Çalabilme”boyutlarındaki anlamlı farklılığın, performans başarısına olumlu yönde ve yüksek düzeyde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of progressive muscle relaxation exercises based on cognitive behavioral therapy in the field of psychotherapy on flute performance success of the students receiving Individual Instrument (Flute) Education. The study was conducted on the basis of a random pattern with a pretest-posttest control group, which is one of the real experimental research approaches. The study group of the research consists of undergraduate students (n=10) at the 1st grade who were studying at Gazi University Gazi Faculty of Education Fine Arts Education Department of Music Education in the spring semester of 2018-2019 academic year and started playing the flute at the first grade. During the 8-week experimental process, the flute teaching program based on progressive muscle relaxation exercises was applied to the experimental group and the traditional flute teaching program was implemented on the control group. Measurement performed over the same surveys (Gariboldi and Moyse's surveys) during the pretest and posttest stage including different technical and musical skills determined by taking expert opinions in order to identify the success levels of the experimental and control groups regarding their flute performances, were scored through the examination of the video records of student performances by 3 lecturers specialized in their fields. In the research, the data were obtained using the“Performance Assessment Form”created by the researcher in line with expert opinions. The obtained data were analyzed through SPSS 23.0. In the analysis of the data, after the interrater reliability (α), intraclass correlation coefficient, Kendall's W test results and the normal distribution were first examined, the Mann-Whitney U test, where mean ranks of small and independent groups were compared, was applied to compare the pretest scores of experimental and control groups before the implementation, and the Wilcoxon signed-rank test, where the means of the dependent groups were compared, was applied to compare the pretest and posttest scores of the experimental and control groups; the effect size (r) values were checked. According to the results of the research, it was concluded that the flute teaching based on progressive muscle relaxation exercises affected the performance success of the students in the experimental group positively and at a high level. When reviewed in terms of the dimensions (n=12) comprising the flute performance success, a ix significant and high-level increase was observed in the dimensions (n=4) of“Ability to Use Abdominal Breathing Correctly and Efficiently”,“Ability to Play the Notes Correctly”,“Ability to Play in Compliance with Rhythmic Patterns”,“Ability to Play Play with İntegrity and Correct Phrasing”. From Gariboldi and Moyse's surveys researching the effect on performance success, it was concluded that the significant difference appeared in the dimensions of“Ability to Use Abdominal Breathing Correctly and Efficiently”,“Ability to Play the Notes Correctly”,“Ability to Obtain a Quality-Strong-Bright-Voluminous Tone”,“Ability to Practice Articulations Correctly”,“Ability to Use Fingers Smoothly”,“Ability to Play with İntegrity and Correct Phrasing”(n=6) in Moyse's survey scores affected the performance success positively and at a high level.