İlköğretim okulu yöneticilerinin öğretmenlerin motivasyonunu artırmada başvurdukları stratejiler
Strategies that primary school managers follow to increase the motivation of teachers
  1. Tez No: 419123
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVAT ELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin öğretmenlerin motivasyonunu artırmada başvurdukları stratejileri belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır.?Okul yöneticilerinin öğretmenlerin motivasyonunu artırmada başvurdukları stratejiler nelerdir?Öğretmen görüşleri; cinsiyet, medeni durum, kıdem ve branş değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermekte midir?Samsun ili dört merkez ilçesinde ( ilkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy ) 2010- 2011 eğitim- öğretim yılında görev yapan 360 öğretmen araştırma grubunu oluşturmaktadır.Araştırma ? Tarama Modeli? ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen nicel veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır.Okul yöneticilerinin öğretmenlerin motivasyonunu artırmada başvurdukları stratejilere ilişkin görüşlerinin; cinsiyet, medeni durum ve branş değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığı t-testi kullanılarak; kıdem değişkenine göre ise Kruskal- Wallis testi kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the strategies that primary school managers follow to increase the motivation of teachers. In line with this main purpose, the research seeks answers to below questions.?What are the strategies that primary school managers follow to increase the motivation of teachers??Do the views of teachers differ significantly depending on variables of gender, marital status, seniority and branch?The research group was consisted of 360 teachers working in four central districts of Samsun (İlkadım, Atakum, Canik, Tekkeköy) in the academic year of 2010 -2011. The study was conducted by ?Survey Model?. Data was gathered by quantitative data collecting tool developed by the researcher. SPSS package program was used for data analysis.T-test, for the variables of gender, marital status and branch, was used to determine if there is a statistically significant difference in the views of school managers regarding the strategies that they use to increase the motivation of teachers. The variable of seniority, on the other hand, was analyzed by Kruskal- Wallis test.