Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın gerçekleştirdiği sosyal yardım ve hizmet uygulamaları: Denizli ilinde bir araştırma
Social assistance and services applications practised by social assistance and solidarity foundation: A research on Deni̇zli̇ province
  1. Tez No: 419126
  2. Yazar: AYDIN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Toplumsal bir sorun olan yoksulluk günümüzde çok yönlü boyutlarıyla birlikte tanımlanmaya çalışılsa da sınırlarını kesin olarak belirlemek oldukça güçtür. Yine de bilinen bir gerçek var ki; yoksulluk bugün gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke ayrımı yapmaksızın bütün toplumlarda kendini göstermektedir. Sorunun yaşanma boyutu ise ülkelerin sosyal, ekonomik, siyasal yapılarına, coğrafi konumlarına, uyguladıkları ekonomi ve sosyal politikaların etkinlik düzeyine göre değişmektedir. Türkiye'de yoksulluk olgusunun varlığı açık bir biçimde görülmekle birlikte bu sorun düşük eğitim düzeyi, işsizlik, kayıt dışı ekonomi, yetersiz sosyal güvenlik sistemi, ekonomik kriz, adil olmayan gelir dağılımı ve bölgesel eşitsizlikler gibi ülkenin yapısal sorunlarıyla beslenerek yaygınlaşmaktadır. Bu duruma paralel bir biçimde küresel ölçekte hemen hemen tüm dünya ülkelerinde gözlenen“devletin küçülmesi”biçiminde özetlenecek politikalar çerçevesinde, ulus devletlerin mevcut yapılarında yer alan sosyal harcamalarını da eskisi gibi sürdürmesinin beklenemez bir durum olduğu ileri sürülmektedir. Ulusal düzeyde rekabeti ve ekonomik büyümeyi engelleyici olarak sunulan bu hizmet kalemlerinin piyasalaştırılması ve bunlar için yapılan harcamaların kısıtlanması, devletin toplumsal eşitsizlikleri giderme görevinden sıyrılmasını da beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Although current attempts to define the multiple dimensions of poverty, which is a social problem, are underway it is difficult to determine the thresholds where poverty begins and ends. Nevertheless poverty in fact is a problem existing in all societies without a distinction between developing or developed countries. The level of the problem varies in accordance to social, economic and political structures of the country, its geographic location and effectiveness of social and economic policies being implemented. While being clearly observable in Turkey, poverty is spreading by feeding off structural problems of the country such as low levels of education, unemployment, existence of the unrecorded economy, insufficient social security system, economic crises, inequitable income distribution and regional differences. Also, it is claimed that it is an unexpected situation for individual nations to continue their current social expenditure within their existing political structures which can be regarded as 'downsizing of the country' which is evident in almost all the countries in the world. Furthermore, the marketing of service provisions which are indicated as preventing competition and economic growth at a national level and limiting the expenditure in these areas can be seen as government escaping from their responsibility for the minimization of social inequalities.