İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin iş güvenliği kültürüne etkisi
Impacts of health and safety trainings on safety culture
- Tez No: 419125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanlığın refahı, çalışma yaşamındaki endüstriyel ve teknik gelişmeler ile artarken iş hayatında sağlık ve güvenlik konusunda olumsuz sonuçlar meydana gelmeye devam etmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları, çok sayıda insanın hayatını tehdit etmekte ve büyük mali kayıplara neden olmaktadır. İş yaşamındaki sağlık ve güvenliğe dair olumsuzlukların ve kayıpların en önemli nedeni bireylerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin pozitif bir kültürden yoksun olması ve bu konudaki bilinç seviyesinin düşüklüğüdür. İş kazalarını ve iş yaşamından kaynaklanan sağlık sorunlarını azaltmanın en önemli yolu işyerlerinde iş güvenliği kültürü oluşturmaktır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, işyerlerinde iş güvenliği kültürü oluşturmanın en hızlı ve en etkili adımını teşkil eder. Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yoluyla elde ettikleri bilgi ve becerileri, yaptıkları işlere transfer ederek sağlıklı ve güvenli davranışlar sergilerler. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi bireylerde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin pozitif bir kültür oluşumuna etkili bir şekilde yardımcı olmakta ve bu sayede işyerlerindeki sağlık ve güvenlik risklerine karşı bilinç seviyelerini yükseltip davranış değişikliği yoluyla güvenli davranışlar sergilemelerini sağlamaktadır. Bu yönüyle pozitif güvenlik kültürü oluşturmak işyerlerindeki sağlık ve güvenlik risklerine karşı en etkili tedbirdir.
Özet (Çeviri)
As welfare in human life increases with advancements in industrial and technological fields, negative outcomes related to health and safety in working life continue to occur. Work accidents and occupational diseases have threatened lives of many workers and these caused also huge financial losses. The main reason for losses and such undesired consequences pertained to health and safety in working life is an outcome of lack of a positive safety culture in the issues mentioned above and a low level of awareness. The best way to reduce health problems arising from occupational accidents in working life is to establish a safety culture in organizations. Occupational health and safety training is the most rapid and effective way of creating safety culture in workplaces. Employees demonstrate knowledge and skills they acquired during training by transferring them into working life. Health and safety training is helpful to employees in formation of a safety culture and thus leads to behavioural change and a higher awareness against risks at work. In this respect creating a positive safety culture in working life proves to be the most effective measure to be primarily taken.