Teori ve uygulamada özel mülkiyet hakları ve iktisadi büyüme arasındaki ilişki
The Relationship between private property rights and economic growth in theory and practise
  1. Tez No: 419127
  2. Yazar: HÜLYA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Büyüme iktisadında, büyümenin genel geçer kaynakları ve ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arasındaki farkları tatmin edici açıklayabilen bir teori henüz ortaya atılmamıştır. Bu eksiklikten dolayı son yıllarda klasik büyüme teorileri yerine alternatif büyüme teorileri ileri sürülmektedir. Bu kapsamda son yıllarda kurumsal iktisat okulunun işlem maliyetleri ve mülkiyet hakları kurumları, büyümenin sürekli vurgulanan açıklayıcı değişkenleri olarak öne sürülmektedir. Bu gelişmelerden hareketle özel mülkiyet hakları ve iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlayan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, büyüme teorilerine yer verilmekte, bu teoriler arasındaki farklar ortaya konulmakta ve mülkiyet haklarının klasik büyüme teorileri içerisinde önemli bir yere sahip olmadığı gösterilmektedir. İkinci bölümünde, kurumsal iktisat okulunun doğuşu, metodolojik özellikleri, eski ve yeni kurumsal iktisat okulu ayrımı; mülkiyet ve özgürlükler denildiğinde akla ilk gelen ekol olarak Avusturya İktisadı Okulu' nun mülkiyet hakkındaki görüşleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, mülkiyet kavramı derinlemesine araştırılıp, mülkiyetin ekonomik, felsefi ve hukuki ve antropolojik temelleri analiz edilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise iktisadi büyüme ile mülkiyet hakları arasındaki ilişkiyi konu alan amprik örnekler sıralanmakta daha sonra 66 ülkenin 2001-2011 yılları arasında özel mülkiyet hakları ve iktisadi büyüme verileri dikkate alınarak yapılan panel veri çalışmasına ve sonuçlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
A satisfactory theory for the differences between development levels of countries and the common sources of economic growth have not been put forward up to now. This mentioned fallacy leads economists to come up with many economic growth theories rather than following classical ones. In this perpective, private property rights and transaction costs raised by he institutional economy have often been regarded as explanatory variables in the many studies in this field. Stating the classical growth theories and the main differences between these theories, in the first part of this study, it will be pointed out that private property rights have not been given importance in the classical growth models. In the second part of the study, the origins and methodological fundamentals of the institutional economy, the difference between the old and new institutional economy and the views of Austrian School on private property which could be counted as pioneer in this field. In the third part of the study, a deep analysis on the concept of private property and the economical, philophical and judiciary fundamentals of private property will be presented. In the last part of the study, indicating the empirical studies on the relationship between private property rights and economic growth and it will be analized the mentioned relationship using a panel data analysis including 66 countries for the period of 2001-2011.