Türkiye'de kamu düzeninin korunması açısından ceza soruşturmasında Cumhuriyet savcısının rolü
In terms of the Protection Of the public in Turkey show the role of the Public prosecutor in criminal
  1. Tez No: 419150
  2. Yazar: RAMAZAN YAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kamu düzeninin korunması açısından Cumhuriyet savcısının ceza soruşturmasındaki rolünü incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde kamu düzeni kavramı, unsurları, özel hukuktaki ve kamu hukukundaki yeri, savcılık kurumu, savcılığın tarihçesi, hukuki statüsü ve yapısı, bağımsızlığı ve tarafsızlığı ele alınmıştır. İkinci bölümde kamu düzeninin korunması, kolluk makamları, ceza soruşturması ve kamu düzeni arasındaki ilişki, ceza soruşturmasının özelllikleri ve savcının ceza soruşturmasında uyması gereken ilkeler ile savcı kamu düzeni ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ceza soruşturmasının başlaması, adli kolluk ve savcı ilişkisi, ceza soruşturmasında savcının görev ve yetkileri, ceza muhakemesindeki koruma tedbirleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to Turkey in terms of the protection of public order in the Republic is to examine its role in the criminal investigation, Attorney. In the first part of the study, the concept of public order, public and commercial paper in the private law elements of location, the prosecution authority, the prosecution history, legal status and structure, independence and impartiality have been addressed. In the second part, the protection of public order, the law enforcement authorities, criminal investigation, and the relationship between public order, criminal investigation, the Prosecutor's criminal investigation into features and must conform to the principles are explored with Prosecutor public order relation. In the third part, criminal investigation, criminal law enforcement and prosecutors to begin a relationship, criminal investigation, the Prosecutor's functions and powers, the criminal protection measures are examined.