Aile şirketlerinde çatışma ve çözüm yolları: Ankara ili Ostim Organize Sanayi bölgesinde bir araştırma
Conflict in family - owned companies and resolution methods: A research at OSTİM Organized Industrial Region in Ankara
- Tez No: 419156
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çatışma insanoğlunun etkileşiminin doğal bir sonucudur. Çatışmalar hem sosyal hayatta hem de iş hayatında kaçınılmazdır. Diğer örgütlerden farklı olarak aile şirketlerinde, çatışmayı tetikleyen birtakım dinamikler vardır. Çünkü aile şirketlerinde, çatışmaya neden olan şirkete ait durumlara ek olarak, şirketi yöneten kişilerin aile üyesi olmasından kaynaklanan ilave çatışma nedenleri oluşabilmektedir. Aile üyeleri arasında ki ilişkiler, uzun süreli ve vazgeçilmesi çok zor boyuttadır. Bunun sonucu olarak şirket yönetiminin yanında, bu ilişkilerinde yönetilmesi gerekmektedir. Aile ilişkilerinin ve şirketin birlikte yönetilmesi başarılamazsa, hem aile üyeleri arasında huzursuzluklar olabilir, hem de şirketin varlığı tehlikeye girebilir. Aile veya şirketlerin dağılmasına kadar gidebilen neticeler veren bu çatışmaların nedenlerinin doğru tespit edilmesi ve tedbir alınması çok önemlidir. Dünya ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan aile şirketlerinin varlığını tehdit eden bu durum, şirketlerin kurumsallaşması ile büyük oranda çözüme kavuşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Conflict is a natural outcome of human interaction. Conflicts are inevitable in both social and business lives. Unlike other types of organizations, in family owned-companies there are certain dynamics that prompt conflicts. Because in family owned companies, there are some additional causes of conflict that stem from the fact that executives of the company are also family members. The relationship among members of the family is a long-term one and difficult to sacrifice. Therefore it is necessary to manage this relationship besides the company itself. If the company and family relationship are not managed together successfully, there will be unrest within the family as well as the company will be put in danger. It is significant to identify the causes of these conflicts that may lead to the disintegration of families and companies and take necessary precautions. This problem that threatens family owned-company which constitutes important part of world economy can be resolved by institutionalization of the company.