Vâlâ Nurettin Vâ-Nû'nun hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A rewiew of Vâlâ Nurettin Vâ-Nû's life, art and works
- Tez No: 419178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Vâlâ Nurettin Vâ-Nû, 1901 yılında Selanik'te doğmuş, 1967 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Şiir yazmaya 1918 yılında Viyana'dan döndükten sonra başlayan Vâlâ Nurettin, bireysel olarak ve Nâzım Hikmet'le ortak olarak giriştiği kalem tecrübelerinden 1923 yılında vazgeçerek nesir sahasına yönelir. Gazetelerde fıkraların yanı sıra pek çok tercüme ve telif hikâye ve romanlar yazan Vâlâ Nurettin'in neşredilmiş yirmi bir romanı, dört piyesi ve iki de hikâye kitabı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bu Dünyadan Nâzım Geçti isimli biyografik çalışması defalarca kez basılmıştır.1918 yılında başladığı edebi faaliyetleri 1965 yılına kadar aralıksız devam eden Vâlâ Nurettin Milli Mücadele yıllarında sekiz ay kadar Bolu'da Fransızca öğretmenliği yapmanın dışında devlet vazifesinde bulunmamış, bütün hayatını Akşam, Cumhuriyet, Haber, Vakit gibi gazetelerde yayıncılık yapmakla kazanmıştır. Bu yayıncılığına telif, tercüme ve adapte hikâye ve roman yazımından şiir tenkitlerine; piyes ve skeçler kaleme almaktan çocuk şiirleri yazmaya; edebiyat anketlerinde mütalaalar yürütmekten günlük fıkralar yazmaya kadar pek çok şey dâhil edilebilir.Esasen hece vezninin ve Milli Edebiyat döneminin filizlendiği yıllarda edebi faaliyetlerine başlayan Vâlâ Nurettin Vâ-Nû bu endişelerin hiçbirisine dahil olmayarak, para kazanma endişesi başta olmak üzere popüler roman, aşk ve macera romanı, polisiye roman gibi türlere uygun yazılar yazmış; yazılarını, okuyucunun merak ve heyecanını sürekli uyanık tutmaya çalışarak yazmaya özen göstermiştir. ?Vâlâ Nurettin Vâ-Nû'nun Hayatı, Sanatı ve Eserleri Üzerine Bir İnceleme? başlığını taşıyan çalışmanın esasını, yazarın hayatı hakkındaki ayrıntıların ortaya çıkarılması, edebiyat hakkındaki görüşleri, bunları pratikteki kullanma becerisinin dikkatlere sunulması ve hususiyle romanlarının tahlil edilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vâlâ Nurettin Vâ-Nû was born in Salonika in 1901, died in İstanbul in 1967. In 1918 he began writing poetry after his rutern Vienna. Vâ-Nû, individually and in partnership with the experiences of the pen with Nazım Hikmet undertakes in 1923 and towards the field of prose. Vâ-Nû has paragraps in newspapers as well as many trasnlated and copyright stories and novels and twenty-onenovels, four plays and two storybook on published. Inaddition, his biographical study named ?Bu Dünyadan Nazım Geçti? was published in severaltimes.His literaty activities began in 1918 and continued uninterrapted until 1965. Vâ-Nû has worked up to eight months being French teacher in Bolu in National Struggleand he doesn?t have any duty of state out to do this work. He won his whole life with publishing in Akşam, Cumhuriyet, Haber and Vakit. Many things may be included his publishing from writing copyright, translation and adapted story and novels to criticism of poetry, from writing plays and sketch to nurseryrhyme, from writing considerations of surveys todaily articals.Essantially he began his literary activities sprouting in the period of National Literature and syllabic verse and he wasn?t included in any of these concerns; especially worriying about making money he wrote suitable writings as popular novels, novels of love and advanture and detective story: he was careful to write his writings constantly trying to keep awake his readers curiosity and excitement. The basis of the study titled ? A Rewiew Of Vâlâ Nurettin Vâ-Nû?s Life, Art and Works? is detection of the details about the author?s life and views on literature and submission of attention his ability to use them in practical, particularly analyzing his novels.