İşgörenlerin politik becerileri ve kariyer başarısı ilişkisi: Lider üye etkileşiminin aracılık etkisi
The relationship between political skills of emloyees and career success: The mediating effect of leader member exchange
- Tez No: 419231
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, politik beceri ve lider üye etkileşimi kalitesinin kariyer başarısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Balıkesir ve Bursa'da faaliyet gösteren banka şubeleri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda üç yüz yirmi beş anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, politik beceri ve lider üye etkileşiminin işgörenlerin kariyer başarısı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Politik beceriye sahip ve lider üye etkileşimi kalitesi yüksek olan çalışanların kariyer başarılarının yüksek olduğunu söylenebilir. Ayrıca lider üye etkileşiminin, politik beceri ile kariyer başarısı arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is a significant effect of the political skills and the quality of the leader member exchange on the career success. The sample of the study is branch banks in Balikesir and Bursa. The data were collected through questionnaires. In this frame, three hundred twenty five questionnaires were analyzed. The results of the study showed that the political skills and the quality of the leader member exchange influence the employees' career success. It can be said that, those employees who have political skills and high quality of leader member exchanges, have high career success. Besides, it was found that leader member exchange has a mediating effect on the relationship between political skills and career success.