Avrupa Birliği'nde yasama faaliyeti ve sosyal tarafların katılımı
Legislative activity in the European Union and the participation of social partners
  1. Tez No: 103812
  2. Yazar: HAKAN TARTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Avrupa'yı“yeniden ve hep birlikte inşa”yolunda atılan en önemli adımlardan biri olarak kabul edilen Avrupa Birliği, yarım asra yaklaşan oluşum sürecinde 2. Dünya Savaşı'nın bütün izlerini silerek, gümrük duvarlarını indirerek, sınırları kaldırarak, tek para sistemine geçerek, ekonomik ve sosyal açıdan dünya patronluğuna soyunan, büyük bir uluslararası güç konumuna ulaşmıştır. Avrupa Birliği bu süreç içinde gerek üye sayısı bakımından, gerekse tek pazara yönelme açısından büyük ilerlemeler kaydetmiş, ulus devletini aşarak karar mekanizmalarını uluslararası kurumlara devretmiştir. Türkiye, gerek“soğuk savaş”yıllarında, gerekse“yeni dünya düzeni”döneminde stratejik önem taşıyan ülke konumunu sürdürmektedir. Üstelik içinde bulunduğu coğrafya da, yani Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Kafkaslar gözönüne alındığında bu önemin daha da arttığı görülmektedir. Ve Türkiye neredeyse 40 yıldır bu Birliğe katılma mücadelesi içindedir. Doğaldır ki bu süre içinde hem Avrupa'da, hem de Türkiye'de önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bir yandan bu gelişmeler, diğer yandan dünyanın yaşamış olduğu değişiklikler, Türkiye - AB ilişkilerinin sürekli yeniden tanımlanması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ile aramızdaki son dönemde ortaya çıkan gelişmelerden hareket ederek, Avrupa Birliği'nin oluşumu, hukuksal yapısı, hedefleri ve günümüzdeki portresi, Avrupa Birliği Parlamentosu ve yasama faaliyetleri, sosyal taraflar ve sosyal tarafların yasama faaliyetlerine etkisi ile bunların Türk Hukuku bakımından değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Union which is considered as the most important step made in the way for“reconstruction of Europe altogether,”became a great international power during its formation process which is almost halfa century by cleansing all the traces of the Second World War, lowering the custom walls, eliminating boundaries, adopting single monetary system and bidding for the role of world's master in economic and social areas. In this process, European Union realized important achievements both in terms of transferring decision making mechanisms of the nation state to the international institutions. Turkey is pursuing her position of being important country both in the“Cold War”years and in the period of“New World Order”. Furthermore, it is observed that this importance is further increasing when its geography, that is the Middle East, Eastern Mediterranean and Caucasia are taken into consideration. And Turkey, for almost 40 years, has been struggling to join this Union. Naturally, there have been important developments both in Europe and Turkey in this period. Both these developments and changes that took place in the world necessitated continuous redefinition of the relations between Turkey and EU. In this study, by taking into account the developments that occurred recently between European Union and Turkey, the formation of the EU, its legal structure, objectives and its current situation, EU Parliament and its legislative activities, social partners and impact of social partners to the legislative activities as well as evaluation of all those by Turkish law are discussed.