Muallaka şairi Antere b. Şeddâd'ın hayatı ve şiirlerinin dil ve tema yönünden tahlili
The life of Antara b. Shaddâd, the poet of muallaqa, and the analysis of his poems in case of language and theme
  1. Tez No: 419329
  2. Yazar: YAKUP GÖÇEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Arap Edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen şey Arap şiiridir. Câhiliye dönemi, Arap şiirinin zirveye ulaştığı zaman dilimidir. Söz konusu dönemin en gözde eserleri Arap şiirinin mihveri sayılabilecek olan muallakalardır. Bu seçkin koleksiyonun şairleri Arap şiirinin zirvesine yerleşmiş şairlerdir. Şiir ustası muallaka şairlerden biri olan ʻAntere b. Şeddâd, Arap şiirinde kahramanlık, fahr ve gazel konulu şiirlerde öncü şahsiyetlerdendir. Habeşli cariye bir kadının oğlu olarak kölelikten, savaşlarda kabilesinin öncüsü özgür bir kahramana uzanan hayatı boyunca, savaş meydanlarında düşmanlarıyla, iç dünyasında ise aşkına karşılık bulamadığı sevgilisi ʻAble'nin özleminin sebep olduğu buhranlarla mücadele etmiştir. ʻAntere'nin şiiri; sade ve kolay anlaşılır dili, kelime ve terkip yönünden zengin içeriği, tabloları andıran detaylı tasvir örnekleri ve belagat sanatlarının çokluğuyla dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The first thing that comes to mind in Arabic literature is the Arab poetry. Arab poetry reached its peak during pre-Islamic (Jahiliyyah) period. During this period, the most beautiful works that can be considered as the axis of Arab poetry, are the Muʻallaqas. The poems of this exclusive collection are poems who are in the peak of poetry. A muʻallaqa poems, the master of poetry, ʻAntara b. Shaddâd, is one of the pioneer of heroism, egotism and ode. From slavery to being a hero of his tribe in the battlefield, he fought against his enemy in the battlefield and against his depression that caused by his unrequited love, ʻAble. The significant of ʻAntara's poetry are being unsophisticated and flowing language, being reach in content in case of words and composition, having graph-like examples of detailed description and being reach in arts of eloquence .