Türkiye'de imam - hatip ortaokullarında okutulmakta olan Arapça ders kitabı serisi ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri
Both the teachers' and students' opinions about Arabic course books that are used in religious vocational secondary schools
- Tez No: 419342
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada İmam-hatip ortaokullarında okutulmakta olan Arapça ders kitapları hakkında öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri değerlendirilmektedir. Bu amaçla öğretim sürecinde sıklıkla kullanılan kitapların seçimi ve değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışmadaki veriler, daha önce hazırlanmış olan anketlerin hem öğrencilere hem de öğretmenlere uygulanmasıyla elde edilmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı önemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Birinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde araştırmanın yöntemiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmada toplanan bilgilerin analizi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler yorumlanmış ve bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, both the teachers' and students' opinions about Arabic coursebooks that are used in Religious Vocational Secondary Schools are analyzed. To this end, selecting and analyzing the coursebooks which are often used during the teaching process is of great importance. The datum in this study is obtained through applying the previosuly prepared surveys to both students and the teachers. The study consists of four chapters In the introduction chapter; the purpose, importance and limitations of the study are expressed. In the first chapter, literature review is carried out. In the second chapter, information about the methods of research is expressed. In the third chapter, the information that gathered in the research is analyzed. In the final chapter, the datum about the surveys is interpreted and some suggestions are made to those who want to study in this field.