Biyolojiye yön veren büyük buluşların analizi ve biyoloji öğretmen adaylarının görüşleri
The analysis of the great discoveries which direct the biology and the opinions of candidates of biology teacher
- Tez No: 419341
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, biyoloji tarihinde 19. ve 20. yüzyılda yer alan buluşlar analiz edilerek, bu buluşların biyolojiye yaptığı tarihsel katkılar incelenmiş, biyoloji öğretmen adaylarının biyoloji tarihindeki buluşlarla ilgili görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde öğrenim gören 4. sınıf ve 5. sınıf olmak üzere toplam 118 biyoloji öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın teorik ve felsefi çerçevesi, ayrıntılı bir literatür taraması yapılarak ortaya konulmuş; genel amaç çerçevesinde tespit edilen bulgular dört bölümde toplanmıştır. İlk olarak biyoloji tarihinde 19. yüzyılda yapılan büyük buluşlara yer verilmiştir. 19. yüzyılda yer alan buluşlar 10 başlıkta incelenmiştir. İkinci bölümde 20. yüzyılda yapılan büyük buluşlara yer verilmiştir. 20. yüzyılda yer alan buluşlar ise 28 başlıkta incelenmiştir. Üçüncü bölümde biyoloji öğretmen adaylarının görüşlerine ait bulgular verilmiştir. Son bölümde ise biyoloji tarihinde yaşanan önemli gelişmelerin kronolojik sıralaması yer almıştır. Biyoloji öğretmen adaylarının biyoloji tarihindeki buluşlarla ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından yedi açık uçlu soru hazırlanmıştır. Bu soruları 118 biyoloji öğretmen adayı yazılı olarak cevaplamıştır. Öğretmen adaylarının biyoloji tarihindeki buluşlarla ilgili görüşlerini daha detaylı ortaya çıkarabilmek amacıyla aynı sorularla bireysel görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelere açık uçlu soruları yazılı olarak cevaplayan öğretmen adayları arasından Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 10 biyoloji öğretmen adayı katılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel veri analiz yöntemlerinden“içerik analizi yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının çoğunun biyoloji tarihinde“kilometre taşı”niteliği taşıyan en önemli buluşun“hücrenin bulunuşu”olduğu yönünde görüş bildirdikleri ortaya çıkmıştır. Öğretmen adaylarının biyoloji tarihindeki buluşlardan çoğunlukla“hücre bilimi”,“moleküler biyoloji”ve“genetik”alanlarında yapılan buluşları hatırlayabildikleri tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarının biyoloji tarihindeki önemli buluş, keşif ve icatları çoğunlukla üniversite, internet ve kitaplardan öğrendikleri belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının çoğunun biyoloji tarihindeki önemli buluşların ortaya çıkmasında merak duygusunun etkili olduğu yönünde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the discoveries that occurred in the 19th and 20th century in the history of biology, it has been examined their historical contributions made to the biology, and it was attempted to determine the opinions of the candidates of biology teachers about the discoveries. The sample of the study consisted of total 118 candidates of biology teachers studying in the 4th grade and 5th grade of 2015-2016 academic year in the fall semester at Gazi, Hacettepe and Necmettin Erbakan Universities. The theoretical and philosophical framework for the study has been made by performing a detailed literature review; the findings identified in the framework of the overall objectives are divided into four sections. The first section includes the major discoveries made in the 19th century in the history of biology. The discoveries made in the 19th century were investigated in 10 titles. In the second section, the major discoveries made in the 20th century were given. The discoveries made in the 20th century were examined in the 28 titles. In the third section, the findings on the opinions of the candidates were shown. In the last section, chronological order of the important developments in the history of biology was given. A scale consists of seven open-ended questions was prepared by the investigator in order to reveal the views of the biology teacher candidates on the discoveries in the history of biology. These questions were answered by 118 biology teacher candidates in writing. Interviews were conducted with the same questions in order to reveal more detail of the views of the candidates about the discoveries in the history of biology. Among teacher candidates answering the scale consisting of open-ended questions in writing, 10 biology teacher candidates studying at Gazi University Faculty of Education participated. In the analysis of the data obtained,“content analysis”which is one of the methods of qualitative data analysis has been used. In the study, it has been found out that most teacher candidates suggest the most important discover was“the discovery of the cell”, which was a“milestone”in the history of biology. It has been indicated that teacher candidates mostly remember the discoveries made in the area of the“cell science”,“molecular biology”and“genetic”among the discoveries in the history of biology. In the study, it has been determined that teacher candidates usually learn the important innovations, discoveries and inventions in the history of biology through internet, books and university education. It has been determined that the majority of the teacher candidates suggest that it was sense of wonder, which played an important role in the emergence of important discoveries in the history of biology.