Ortaokullarda çalışan öğretmenlerin mesleki gelişim etkinliklerine yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of various variations terms of opinions for professional development activities of teachers working in secondary schools
- Tez No: 419363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin, öğretmenlik mesleğinde mesleki gelişime ilişkin görüşlerini betimlemek ve konuyu çeşitli değişkenler (cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu, branş, katıldığı etkinlik sayısı) açısından analiz etmektir. Karma yöntem ile yürütülen bu araştırmada veriler, nicel olarak anket ile nitel olarak ise görüşme ve ankette yer verilen açık uçlu sorular ile elde edilmiştir, böylelikle araştırmada veri çeşitlemesi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan MEB'e bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan ortaokul öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada 341 öğretmenden elde edilen nicel veriler, SPSS paket programı yardımıyla, frekans (f), yüzde (%), standart sapma, aritmetik ortalama, t testi ve Anova testi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada 29 öğretmenden görüşme ile elde edilen veriler ile açık uçlu sorulardan elde edilen verilere yönelik içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar ile ortaokul öğretmenlerinin mesleki gelişim kavramını, mesleki bilgileri güncellemek, mesleki ve kişisel yeterlilikleri geliştirmek ve yenilikleri takip etmek olarak açıkladıkları; mesleki gelişim etkinliklerinin güçlü yönleri arasında uygulama ve içeriği, zayıf buldukları yönleri arasında ise zamanlama ve uygulama boyutlarını vurguladıkları; mesleki gelişim etkinliklerine yönelik beklentilerinin içeriğin ilgi ve ihtiyaca yönelik oluşturulması, uygulama sürecinde aktif bir katılımın sağlanması,uygulayıcının nitelikli ve donanımlı kişilerden seçilmesi ve etkinliğin, öğretmenlerin çalışma takvimi ve saatleri de düşünülerek, en uygun zaman dilimlerinde yapılması yönünde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to describe their views on the professional development of the teaching profession the teachers who work in secondary schools and is to analyze the subject to various variables (gender, seniority, level of education, industry, number of events attended). The data in this study conducted with mixed methods, qualitative and survey quantitatively given in the interviews and questionnaires were obtained with open-ended questions so that data variation has been done. The sample of the survey is formed secondary school teachers who are working in state schools in MNE that are in the district Kecioren in Ankara. The quantitative data obtained from 341 teachers in the study, with the help of SPSS, frequency (f), percentage (%), standard deviation, mean, were analyzed using t-test and ANOVA test. Content analyses of the data obtained from open-ended questions in the survey with data obtained from interviews with 29 teachers have been made. Research results obtained in the secondary school teachers' professional development concept, updating professional knowledge, which they describe as professional and personal competencies to develop and pursue innovation; applications and content between the strengths of professional development activities, between the direction in which they found weak emphasized the timing and size of applications; professional development be created for the needs and interests of the content of their expectations for their activities, to ensure an active participation in the implementation process, the selection of qualified and equipped individual practitioners and the effectiveness of teachers in mind the work schedule and hours, it was determined that the direction be done at the appropriate time.