Bilgisayar destekli kalıp tasarımında örnek bir öğretim modeli geliştirme
For computer - based mold design an example devoloping a teaching model
- Tez No: 419365
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde teknoloji, eğitim öğretim uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Geleneksel öğretim yöntemleri yerini yeni öğretim yöntemlerine bırakmakta ve bilgisayar destekli eğitimler daha çok önem kazanmaktadır. Bu durum araştırma konusunun seçilmesinde bir etken olmuştur. Bu araştırmanın amacı, bilgisayar destekli kalıp tasarımı için örnek bir öğretim modeli hazırlamaktır. Bu doğrultuda, mesleki eğitim kurumlarının mevcut durumları incelenmiş, yaşanan sorunlar tespit edilmiş ve mevcut teknolojilere uygun bir öğretim modeli gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, örnek olay deseni (durum çalışması) ve deneysel yöntem kullanılarak tasarlanmıştır. Bilgisayar destekli kalıp tasarımı dersi örnek öğretim modeli için ihtiyaçlar belirlenmiş, bu doğrultuda öğretim tasarlanmıştır. Katılımcıların hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek ve eğitime yön vermek amaçlı ön test, eğitimin etkililiğini ve amaçlara ulaşma düzeyini belirlemek ve sonucunda öğretim modeline dönüt sağlamak amaçlı son test uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, mesleki eğitim kurumunda 2014-2015 öğretim yılında, Moda Tasarımı bölümünde meslek edindirme kursuna katılan 12 kursiyer oluşturmaktadır. Araştırmada, model tasarımına yön vermesi amacı ile katılımcıların hazırbulunuşluk düzeyleri ön test ile belirlenmiştir. Ön testte 5'i açık uçlu 5'i çoktan seçmeli olan 10 adet soru bulunmaktadır. Uygulamanın başarısını değerlendirip, model önerisine dönüt sağlayacak bilgiler ise son test ile elde edilmiştir. Son testte 5'i açık uçlu 15'i çoktan seçmeli olan 20 soru bulunmaktadır. Her iki testte tüm sorular eşit puanlanmıştır. Her doğru soru 1 (bir) puan her yanlış 0 (sıfır) puan olarak değerlendirmeye alınmıştır. Tasarlanan öğretim modeli katılımcılara uygulandığında sözlü dönüt ve test sonuçları değerlendirildiğinde etkili bir uygulama olduğu görülmüştür. Uygulama içeriğine göre nitelendirildiğinde, katılımcıların mesleki teknik bilgilerinin yeterli olmadığı ve uygulama içeriğinde daha fazla yer alması gerektiği anlaşılmış ve öğretim buna göre tasarlanmıştır. Eğitim sırasında katılımcıların konular arası bağ kurmakta güçlük çektikleri görülmüştür. Katılımcıların uygulama sırasında herhangi bir hata yaptığında, hatanın kaynağını bulup düzeltme konusunda zorlandıkları görülmüştür. Bu durumun daha çok örnek uygulamalar yaparak, gerçek hayattan kesit ders içerikleriyle giderileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays technology has an important place in educational practices. Leaving the traditional teaching methods which the new teaching methods and computer-based training are becoming more important. This situation is effect to choose researching topics. The purpose of this research, the sample for the computer-based mold design to prepare for a teaching model. On this purpose; examined the current situation of vocational training institutions, the problems have been identified in an appropriate and available technology education model was performed. This resource, case pattern (case study) and is designed using experimental methods. Computer-aided mold design course teaching model needs identified samples, is designed instruction in this direction. Participants pre-test to determine the presence and level of education in order to give direction, to determine the level of access to training effectiveness and purpose and the last test was applied in order to return to teaching model results. This resourse has been complited with 12 trainees which are Participants in Fashion Design section for vocational courses in 2014-2015 education year. In the study, the participants present levels in order to give direction to the model design was determined by pre-testing. The pre test has 10 questions, 5 of them has open questions, other ones are multiple choice. Evaluate the success of the application, the information will provide feedback on the model proposal was obtained by the post-test. 5 is open-ended in the last 15 tests with 20 questions are multiple choice. All questions were scored equally in both tests. Each correct question 1 (one) any incorrect score of 0 (zero) were evaluated in points. The data obtained in this study were analyzed by descriptive analysis using Excel. The obtained data was studied according to a result and suggestions were made. When interpreting test results and evaluating return when applied to the intended participatory teaching model has been shown to be effective in practice. According to the application as described in the content, there is not enough technical knowledge of the professional practice of the participants and agreed that more practice should take place in the content and teaching are designed accordingly. Participants has been difficulty to contact with each topics in the education. When you make any mistakes during the implementation, It was found to have difficulty in finding the source of the error correction. This situation is making more sample application is expected to be resolved with a real-life lesson content section.