Konaklama işletmelerinde çalışan personelin iş tatmin düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of the relationship between the organisational commitment and job satisfaction levels of the staff in hospitality enterprises
- Tez No: 419373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma; konaklama işletmelerinde çalışan personelin iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini tespit etmek; bu düzeyler arasında cinsiyet, yaş, medeni durum ve işteki çalışma süresi bakımından anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Muğla ilinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan personel oluşturmaktadır. Muğla ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin tamamının incelenmesinde karşılaşılacak zorluklar, maddi imkânsızlıklar ve zaman sorunu nedeniyle Muğla'ya bağlı Bodrum ve Marmaris ilçelerinde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden konaklama işletmelerinde çalışan toplam 304 personel araştırmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu; çalışanların kişisel özelliklerini belirleyen demografik bilgiler, Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Allen ve Meyer tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde ve tabloların oluşturulmasında SPSS 22 for Windows paket programından yararlanılmıştır. Anket formundaki ölçeklerden elde edilen verilerin bağımsız değişkenlere göre farklılıklarını ortaya koymak maksadıyla, bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ikili karşılaştırmalarda ortaya çıkan istatistiksel farkın hangi gruplar arasında oluştuğunu belirlemek amacıyla Scheffe Post Hoch Testi yapılmıştır. Yapılan testler ve analizler sonucunda; konaklama işletmelerinde çalışan personelin iş tatmin düzeyleri ile çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durum ve işteki çalışma süreleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Örgütsel bağlılığın alt boyutlarından duygusal bağlılık ve normatif bağlılık ile çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durum ve işteki çalışma süreleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenirken; devam bağlılığı ile çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durum ve işteki çalışma süreleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırma sonucuna göre iş tatmin düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of job satisfaction and the organizational commitment of the staff working in hospitality industry, it also aims to present if there is a significant relation between the level of job satisfaction and organizational commitment in terms of their gender, age, marital status and work duration. The population of this study is the staff working in four or five-star hotels in Muğla Province. Due to the difficulties that can be faced while investigating all the hotels in Muğla Province, financial difficulties and the problem of timing, convenience sampling method is used and Hence the research consists of 304 hotel staff working in Bodrum and Marmaris districts and the ones who accepted to participate in this research. As a method of data collection a questionnaire is used. The questionnaire consists of demographic factors and Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale developed by Allen and Meyer. SPSS 22 for Windows was used to analyze the data. Independent Samples T-Test, One-way ANOVA and Scheffe Post Hoch Tests were used to analyze the data. The results of the study show that there is no significant difference between the job satisfaction level of the staff working in hotels and their age, gender, marital status and work duration. It is also determined that there is no significant difference between the subscales of organizational commitment which are emotional and normative commitments and age, gender, marital status and work duration. On the other hand, it is determined that there is a significant relation between the staff who work with commitment of continuation and their age, gender, marital status and work duration. Also, There is a medium level positive correlation between the levels of job satisfaction and organizational commitment.