Arapça ve Kürtçedeki basit cümle yapılarının karşılaştırılması
The comporison of simple sentence structures in Arabic and Kurdish
- Tez No: 419372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Arapça ile Kürtçedeki basit cümle yapılarını incelemek ve karşıtsal çözümleme yöntemiyle aralarındaki benzerlik ve farklılıklar tespit etmektir. Çalışma, nitel bir çalışma olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Arapça ve Kürtçe ile ilgili dil bilgisi kaynakları, örneklemini ise her iki dilde yazılmış kaynaklardan elde edilen cümleler ve araştırmacı tarafından ifade edilen cümleler oluşturmaktadır. Bu çalışma, beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde dil, ana dil, yabancı dil hakkında bilgiler verilmiş; araştırmaya ilişkin problem durumu, araştımanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar, sayıltılar, ilgili araştırmalar ve tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde yöntemle ilgili bilgilerin verildiği çalışmada üçüncü bölümde dilbilime, karşıtsal çözümlemeye, Arapça ve Kürtçenin genel özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde Arapça ve Kürtçedeki basit cümle yapıları ayrı ayrı incelenerek aralarındaki benzer ve farklı yönler ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise karşılaştırmalar sonucu elde edilen veriler ışığında Arapça ve Kürtçe basit cümle yapılarında yapısal ve söz dizimsel olarak öne çıkan benzerlik ve farklılıklara dikkat çekilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda her iki dil arasındaki benzerlik ve farklılıkların göz ardı edilmeyecek derecede olduğu görülmüştür. Benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesiyle ortaya çıkan verilerin bu iki dilin öğrenim sürecine olumlu katkılar sağlayacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the simple sentence structure in the Arabic and Kurdish and identify the similarities and differences between them by contrastive analysis method. The study was a qualitative one and scanning model was used. The universe of the study consisted the grammar resources in Arabic and Kurdish; the sample of it consisted the sentences obtained from resources written in both languages and the sentences expressed by the researcher. This study consisted of five sections. In the first part, information about language, native language and foreign language was presented; and the problem situation related with the research, the aim of the research, the importance of the research, limitations, assumptions, relevant researches and definitions were given place. In the second part of the study information about the method was given, in the third part linguistics, contrasting way analysis method and the general characteristics of Arabic and Kurdish were emphasized. In the fourth part, the simple sentence structures in Arabic and Kurdish were examined seperately and the similarities and diffferences between them were revealed. In the last part of the study, in the light of the data obtained from comparisons, structural and syntactical similarities and differences in Arabic and Kurdish simple sentence structures that come forward were drawn attention. As a result of this research, it was seen that the similarities and differences between the two languages were so many that can't be ignored. It is evident that the data resulting from the identification of similarities and differences will provide a positive contribution to the learning process of these two languages.