Lise öğrencilerinin geometrik dönüşümlerle ilgili matematiksel söylemlerinin gelişiminin incelenmesi
Exploring the development of high school students' mathematical discourses on geometric transformations
- Tez No: 419381
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN, YRD. DOÇ. DR. BESTE GÜÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin dönüşümler öğrenme alanı ile ilgili matematiksel söylemlerinin gelişimini ve öğretimle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Durum çalışması desenine sahip olan araştırmanın katılımcıları iki 10. sınıf öğrencisi ve bir öğretmendir. Araştırmanın verileri, tarama soruları, öğretmen ve öğrencilerle yapılan klinik görüşmeler ve sınıf gözlemleri aracılığıyla sekiz haftada toplanmıştır. Verilerin analizi ise Matematiksel Bilişe İletişimsel Yaklaşım teorisine göre yapılmıştır. Öğrencilerin dönüşümler öğrenme alanında gelişimsel analizi ortaya çıkarmıştır ki, öğretmenin kullandığı söylem, öğrencilerin gelişimsel seviyelerinin üstündedir. Bu sebeple öğretmen ve öğrencilerin söylemleri arasındaki farklılıkların sınıf içinde iletişimsel bozukluklara sebep olduğu gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin sınıf içindeki iletişimsel bozuklukları önlemek için öğrencilerin söylemlerinin gelişimsel süreçlerinin farkında olup desteklemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the development of high school students' mathematical discourses on geometric transformations in the context of a Turkish high school classroom through a discursive perspective. Participants of this case study were two tenth grade students and their teacher. Data consisted of surveys, clinical interviews with the students and teacher and classroom observations across eight weeks. Data was analyzed in terms of the components of the students' mathematical discourses, which are then compared to the teachers' discourse on transformations. Findings indicated that the teacher's discourse was at a higher level compared to the students' discursive levels. As a result, we observed differences between the students' and the teacher's discourses, suggesting miscommunication in the classroom. We conclude that teachers' awareness of their students' discursive development processes is critical to support students' mathematical development and prevent miscommunication in the classroom.