Öğretmen ve maarif müfettişi görüşlerine göre sınıf yönetimi yeterlik algılarının incelenmesi
Study of efficacy perception of classroom management according to opinions of teachers and instructors
- Tez No: 419385
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, maarif müfettişi ve öğretmen görüşlerine göre ilköğretim okullarında görevli sınıf ve branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterlik algılarını belirlemektir. Bu temel amaç çerçevesinde maarif müfettişi ve öğretmen görüşleri arasında farklılıklar olup olmadığı, görüşlerin bazı kişisel değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma betimsel tarama modelinde bir araştırma olarak desenlenmiş, nicel bir araştırmadır. Araştırma örneklemini 2013-2014 eğitim-öğretim yılı Ankara merkez ilçelerinden Çankaya'da MEB'e bağlı resmi ilkokul ve ortaokulda görev yapan toplam 326 sınıf, 323 ortaokul branş öğretmeni ve Ankara'da görev yapan 142 maarif müfettişi oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler Sınıf Yönetimi Yeterliği Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği doğrulayıcı faktör analizi yoluyla belirlenmiş, güvenirliği için Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Veriler üzerinde gerekli istatistiksel çözümlemeler için SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma; ortalamaların bağımsız değişkenlere göre karşılaştırılması için bağımsız grup t-testi ve tek yönlü varyans analizi (Anova) hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sınıf ve branş öğretmenlerinin sınıf yönetimine ilişkin kendilerini genel olarak“Her zaman”düzeyinde yeterli olarak algıladıkları bulunmuştur. Sınıf yönetimi yeterlik düzeyi olarak sınıf ve branş öğretmenleri kendilerini“Her zaman”yeterli olarak algılamışlardır. Sınıf ve ortaokul branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterlik algıları karşılaştırılmış, sınıf öğretmenlerinin, ortaokul branş öğretmenlerine göre sınıf yönetimi yeterliklerine ilişkin algılarının daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterlik algılarında cinsiyete göre istatistiksel olarak kadın sınıf öğretmenleri lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki kıdem ve mezun olunan yükseköğretim kurumu değişkenlerine göre sınıf yönetimi yeterliklerine ilişkin algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulmamıştır. Ortaokul branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterlik algıları arasında cinsiyet, mesleki kıdem ve mezun olunan okul değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin sınıf yönetimi yeterliklerine ilişkin maarif müfettişlerinin algılarının; sınıf ve ortaokul branş öğretmenleri algılarına göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Maarif müfettişleri, sınıf yönetimi yönünden sınıf öğretmenlerini branş öğretmenlerine göre daha yeterli algıladıkları görülmüştür. Maarif müfettişlerinin, sınıf ve ortaokul branş öğretmenlerinin sınıf yönetimi yeterliklerini değerlendirmelerine ilişkin algılarının mesleki kıdemlerine göre anlamlı fark gösterip göstermediği incelenmiş, öğretmenlerin sınıf yönetimi yeterlilik düzeylerine ilişkin maarif müfettişi algılarının mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to determine the efficacy perception of classroom management of primary school teachers and secondary school teachers working in the primary and elementary schools, according to opinions of teachers and instructors. In accordance with this main purpose, it is aimed to define if there are differences between the opinions of instructors and teachers and whether the opinions differentiate or not according to some personal characteristic. This survey, which is a quantitative research. was patterned as a descriptive survey, Survey sample consists of 142 inspectors working in Ankara, 326 primary school teachers and 323 secondary school teachers from primary schools and elementary schools in Çankaya, Ankara. All schools are formal and affiliated to Ministry of National Education. The survey carried out in the 2013-2014 school year. The data required for this survey was gathered with“Classroom Management Efficacy Scale”. Structural validity of the scale was determined via factor analysis, and Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated for its reliability. SPSS packaged software was utilized for the necessary statistical analyses on the data. Frequency, percentage, arithmetic average and standard deviation, t-test and variance analysis (Anova) were used in data analyses for descriptive statistics according to research purposes. According to data obtained from survey, it is found that primary school teachers and secondary school teachers expressed themselves as“always”displaying the behaviors of classroom management. Primary school teachers and secondary school teachers always perceive themselves as at sufficient efficacy levels of classroom management. In this survey, by comparing the efficacy perception of classroom management of primary school teachers and secondary school teachers, it is observed that perception of classroom management behaviors of primary school teachers are more positive than the ones of secondary school teachers. Regarding the gender effect on the efficacy perception of classroom management of primary school teachers, a significant difference is observed in favor of female form teachers. No significant difference is observed in the efficacy perception of classroom management of primary school teachers according to their professional seniority and their graduation. No significant difference is observed in the efficacy perception of classroom management of secondary school teachers according to their gender, their professional seniority and their graduation. It is concluded that the perception of the inspectors on the efficacy of classroom management of teachers differs from the perceptions of primary school teachers and secondary school teachers. According to the perception of inspectors on the classroom management, it is obtained that primary school teachers are more efficient than secondary school teachers. Perception of the inspectors on the classroom management behavior evaluation of primary school teachers and of secondary school teachers are examined according to their professional seniority and it is observed that perception of inspectors point out no meaningful difference according to their professional seniority.