Anadolu imam hatip liselerinde Arapça dersine giren öğretmenlerin profilleri ve iletişimsel yaklaşımla arapça öğretimine ilişkin farkındalıkları
The profiles of teachers who teach Arabic at Anadolu imam hatip high schools and their awareness of teaching arabic through the communicative approach
  1. Tez No: 419386
  2. Yazar: BİLAL ABIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yabancı dil öğretim teknikleri konusunda ülkemiz özellikle son 30 yıldır büyük mesafe kaydetmiştir. Geleneksel yöntemler etkinliğini azaltırken bir kısım ihtiyaçların saikiyle ortaya çıkan yeni metotlar daha yaygın hale gelmişler ve dil öğretiminde kendilerinden daha fazla yararlanılan yöntemler olmuşlardır. Bu metotlardan biri de İletişimsel Dil Öğretim Yöntemidir. İletişimsel Dil Öğretim Yöntemi ile ilgili yapılan araştırmalar ve tezler son yıllarda artmıştır. Arap Dili Eğitimi konusunda İletişimsel Yöntem ve uygulamalarıyla ilgili çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu çalışmada İletişimsel Dil Öğretim Yöntemi Arapça öğretmenlerinin gözü ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın, amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıtlıları, tanımları ve terimleri ele alınmış, ayrıca araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. İletişimsel Dil Öğretim Yöntemi ile ilgili yapılmış diğer çalışmalardan bir kısmı listelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türkiye'de Arapça öğretiminin tarihi gelişimi anlatılmıştır. Arapça öğretiminin günümüzdeki durumu da ayrıca değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; araştırmamızın hareket noktasını teşkil eden İletişimsel Dil Öğretim Metodu hakkında detaylıca bilgi verilmiştir. Bu yöntem, dil öğretimindeki dört temel beceri alanı olan (Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma) üzerinden anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise; araştırmada kullanılan yöntemden bahsedilmiş ve bu yöntemle yapılan araştırma bulguları paylaşılmıştır. Sonuç kısmında ise; elde edilen veriler maddeler halinde değerlendirilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country has made great progress in foreign language teaching techniques, especially in the last 30 years. While traditional methods are losing their effectiveness on one hand, on the other, new methods revealed by some needs, become more common and more used ones in language teaching. One of these methods is The Communicative Language Teaching Method. Researches and theses on the The Communicative Language Teaching Method have increased in recent years. Works on communicative methods and practices in Arabic language education is extremely limited. In this study, The Communicative Language Teaching Method is evaluated through the eyes of Arabic teachers. In the first part of the work; we focused on the purpose, importance, limitations, suppositions, definitions of the research. In addition, method of the research and some of the other studies have been done about the communicative method, are listed. In the second part; historical development of Arabic teaching in Turkey was discussed. Also the current situation of Arabic education was handled. In the third part of the study; detailed information about communicative language teaching methods which is the starting point of our research was given. This method was studied through the four basic skills of language teaching. In the fourth part of the thesis; we handled the methodology used in this study and research findings were given. In conclusion part; the obtained data was evaluated specifically and some suggestions were made.