A quasi - experimental study of implicatures in course books used at university preparatory schools in Ankara
Ankara'daki üniversite hazırlık okullarında kullanılan İngilizce ders kitaplarındaki sezdirimler üzerine yarı - deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 419393
  2. Yazar: AREZOO BABAEI AJABSHIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Genel olarak, bağlamda sözlerin anlamının incelenmesi bilimi olarak tanımlanan edimbilim, artan bir şekilde dilciler ve dil eğitimcilerin ilgisini çekmektedir. Edimbilim, iletişimi mümkün kılan, dil kullanımının toplumsal ve kültürel yönlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre; edimbilim öğretimi, özellikle açık öğretme yöntemi ile, çok daha verimli sonuçlar vermektedir. Sezdirim ise edimbilimin bir alt dalı olarak, bu araştırmanın odak noktasıdır. Grice (1967) tarafından alanyazına giren sezdirim kavramı, söylenenin sözlük anlamının ötesindeki anlam(lar)ına karşılık gelir. İroni ve deyimler sezdirimlerin örneklerindendir. Genelde edimbilimin özelde sezdirimlerin, açık öğretme yöntemiyle öğretmek başta olmak üzere, öğretilebilir olduğu ortaya konmuştur. Ancak bu güncel konu ile ilgili alanyazında halihazırda yeteri kadar araştırma bulunmamaktadır. Bilhassa, genel İngilizce ders kitaplarının sezdirim öğretiminde yeterlikleri konusunda alanyazında büyük bir boşluk bulunmaktadır. Edimbilim ve sezdirim öğretiminde bazı araştırmalar bulunmasına rağmen, açık ve örtük öğretme yöntemlerinin sezdirimler öğretimindeki etkileri çok ayrıntılı olarak ele alınmamaktadır. Bu araştırma yukarıda değindiğimiz alanyazın boşluklarının bir kısmını doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yalnızca Cümle Düzeyindeki Geleneksel Sezdirimleri (CDGS) ve Özelleştirilmiş Konuşma Sezdirimlerini (ÖKS) kapsamaktadır. Araştırma, söz konusu sezdirimlerin kitaplardaki durumu hakkında bir içerik analizi ile başlamaktadır. Sonraki adımlarda bu kitapları kullanan öğretmenlerin edimbilim ve sezdirim konusunda bilgilerini ve firkirlerini ele almaktadır. Son olarak, Gazi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulunda ileri düzey öğrencileri ile yapılan yarı-deneysel uygulamada elde edilen açık ve örtük sezdirim öğretiminin sonuçları kıyaslanmaktadır. İçerik analizinin sonuçları kitapların sezdirim öğretiminde yeterli olmadıklarını göstermektedir. 14 kitabın içinden ancak 5 kitapta az sayıda da olsa sezdirim öğretimi bulunmaktadır. Anketlerin incelemesi ise öğretmenlerin edimbilim ve sezdirimler, ve onların öğretimi konusunda yeteri kadar bilgi ve beceriye sahip olmadıklarını göstermektedir. Yarı-deneysel uygulama ise bu çalışmadan önce yapılan araştırmaları destekler şekilde açık öğretmenin sezdirimlerde daha etkili olduğunu ispatlamaktadır. Açık öğretme yöntemi uygulanan grup örtük öğretme uygulanan gruptan daha etkili performans sergilemiş olup, bu hem sezdirimlerin anlaşılmasına hem de üretilmesine yansımıştır. Açık öğretme uygulanan öğrenciler doğrudan cevaplar üretme konusunda daha etkili bir performans göstermişlerdir. Bütün olarak araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiğimizde, sezdirim öğretiminde hala yapılacak çok şeyin olduğu sonucuna varabiliriz. Araştırmanın ortaya koyduğu diğer önemli bir sonuç ise, açık öğretmenin örtük öğretmeye göre daha etkili olduğudur. Bu bulgular, malzeme geliştiricilere, İngilizce öğretmeni yetiştiren eğitimcilere, halen görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerine, ve İngilizce öğretmeni adaylarına öğretim süreçlerinde sezdirim öğretimi konusunda katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Pragmatics, which is generally defined as the study of meaning in context, has been gaining increasing attention in linguistics and language teaching. It is what accounts for the social and cultural aspects of language use, without which language users would not be able to produce and interpret utterances properly and communication would fail. Previous research indicates that teaching pragmatics, explicit teaching in particular, proves to be effective. As a subtopic of pragmatics, implicature is the central concern of the current study. A term introduced by Grice (1967), implicature refers to what is meant but not said literally. Irony and idioms are examples of implicatures. Following the research about teaching pragmatics, research in teaching implicatures proves their teachability; explicit teaching specifically. Yet, there is scant research on these rather new subjects in teaching. There is specifically a large gap in the research on the sufficiency of course books in terms of implicatures. There is not enough research about teachers' approach to teaching implicatures as well. Although there is already research in teaching pragmatics and implicature, a detailed research on how explicit and implicit teaching approaches can affect implicature understanding and production of students is too few. The current research aims to shed a light on the just-mentioned gaps. Limiting the scope of the research to only Particularized Conversational Implicatures (PCIs) and Sentence-Level Conventional Implicatures (SLCIs), the study initially starts with a content analysis of 14 course books, aimed at finding activities teaching these types of implicatures, or dialogues which expose learners to them. It then goes on to report on the views and knowledge about implicatures of the general English upper-intermediate instructors of 5 different universities in Ankara. Finally, the effects of explicit and implicit teaching on teaching implicatures is tested on about 50 students. The results of the content analysis indicated that the course books hardly consider teaching implicatures. Only five out of fourteen course books yielded results, and these results were not remarkable. The results of the questionnaires unfortunately prove that teachers do not have a satisfactory level of knowledge about implicatures, and much less they teach them. The results of the experiment, on the other hand, verify previous research by proving that explicit teaching is more effective than implicit teaching in teaching implicatures. The explicit group outperformed the implicit group in total score which included both reception and production, and particularly in production of implicatures. SLCIs are particularly learned more effectively by explicit instruction. The explicit group learners also produced more correct direct answers in the post-test. The results all indicate that the teaching of implicatures seems to be rather neglected and not given the attention it deserves, whether by the course books, or by teachers. It also suggests that implicature teaching needs to be done more by explicit methods than by implicit ones. These findings might illuminate the way for material developers, teacher trainers, pre-service teachers, and in-service teachers to reconsider their teaching objectives to accommodate teaching implicatures and how to do it.