Öğrenci ve okul değişkenlerinin SBS matematik başarısı ve gelişimine etkileri: Üç düzeyli hiyerarşik lineer gelişim model ile bir inceleme
The student and the school variables' effects on SBS - math achievement and growth in math achievement: An investigation with three - level hierarchical linear growth model
- Tez No: 419395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma ortaokulda öğrencilerin matematik başarılarını ve matematik başarılarındaki gelişimi etkileyen öğrenci ve okul değişkenlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara ilinde 2008 yılında ortaokula başlayıp 2011 yılında ortaokuldan mezun olan ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem için seçkisiz olmayan, tipik durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, Ankara ilindeki 40 ortaokuldan, 2008 yılında ortaokula başlayıp 2011 yılında mezun olmuş, 3715 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin üç yıllık eğitim-öğretim sürecini aynı okulda geçirmeleri dikkate alınmıştır. Öğrencilerin matematik başarıları ve matematik başarılarındaki gelişimi etkileyen öğrenci ve okul değişkenleri incelendiği için bu çalışma nedensel karşılaştırma modelindedir. Çalışmada kullanılan veriler Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucu elde edilmiştir. Öğrencilerin ilgili eğitim-öğretim dönemlerinde uygulanan SBS matematik alt testi ham puanları bağımlı değişken olarak analize dahil edilmiştir.“Cinsiyet, altıncı sınıftaki yılsonu matematik not ortalaması ve altıncı sınıftaki okula devam durumu”öğrenci düzeyi değişkenlerini oluştururken“okul türü ve büyüklüğü”okul düzeyi değişkenlerini oluşturmaktadır. Değişkenlerin etkilerinin incelenebilmesi için verilerin analizinde üç düzeyli hiyerarşik lineer gelişim modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin SBS matematik alt testi ham puanları üç düzeyli hiyerarşik lineer gelişim modeline bağlama yapılarak dahil edilmiştir. Birinci araştırma probleminin cevaplanması için tamamen koşulsuz model; ikinci ve üçüncü araştırma problemlerinin cevaplanması için birinci düzey gelişim modeli; dördüncü araştırma probleminin cevaplanması için ikinci düzey modeli ve beşinci araştırma probleminin cevaplanması için üçüncü düzey modeli analizi yapılmıştır. Üç düzeyli hiyerarşik lineer gelişim modeli analizi sonucunda öğrencilerin matematik başarılarında bir gelişme olmadığı görülmüştür. Öğrenci değişkeni olarak“altıncı sınıfta okula devam durumu ve yılsonu matematik not ortalaması”nın, okul değişkeni olarak“okul türü”nün öğrencilerin altıncı sınıftaki matematik başarılarını istatistiksel olarak etkiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate student and school variables that affect math achievement and growth in math achievement in secondary schools. The research population consisted of students who enrolled in elementary school in 2008 and graduated in 2011 in Ankara. Non-random typical case sampling method was used for the sample. The sample in this study included 3715 students in 40 elementary schools who enrolled in elementary schools in 2008 and graduated in 2011 in Ankara. All of the students spent three academic years at the same school, which was taken into consideration for the study. Casual comparison model was employed for the research study since it investigated student and school variables that affected students' math achievement and growth in math achievement. The data used in this study were obtained with written permission to the Ministry of Education. Students' raw math sub-test scores in SBS applied in the concerning academic years were included as the dependent variable in the analysis.“Gender, six-grade average math scores and school attendance at six grades”constituted the student level variables whereas“school type and school size”variables constituted the school level variables. Three-level hierarchical linear growth model was used to investigate the effects of the variables. Students' raw math sub-test scores in SBS were included in the three-level hierarchical linear growth model after these scores were linked. Fully unconditional model analysis was conducted to answer first research problem, first level analysis was conducted to answer the second and third research problems; second level analysis was conducted to answer the fourth research problem and third level analysis was carried out to answer the fifth research problem. The results of the three-level hierarchical linear growth model analysis indicated that there was no growth in students' math achievement. It was also observed that school attendance and six-grade average math scores, the student variables, in six grade and school type, a school variable, had statistically significant effect on students' math achievement in six grade.