Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı meslek yüksekokulu öğretim elemanlarının bilgi teknolojilerine olan tutumlarının ve yeterlilik düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
The vocational school of office management and executive assistant's lecturers attitudes of information technologies and their proficiency levels: a field study
  1. Tez No: 419403
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanlarının Bilgi Teknolojilerine Olan Tutumlarının Ve Yeterlilik Düzeylerinin Belirlenmesini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, 100 öğretim elemanı üzerinde pilot ve 100 büro yönetimi ve yönetici asistanlığı meslek yüksekokulu öğretim elemanı üzerinde asıl çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Anket verileri SPSS 17.0 programında, frekans, yüzde dağılımları, ortalama, varyans, tek yönlü ANOVA ve T testi kullanılarak test edilmiştir. Bu araştırma sonucunda, Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı meslek yüksekokulu öğretim elemanlarının bilgi teknolojilerine olan tutumları, yeterlilik düzeyleri ve teknoloji kabullerinin betimsel özelliklerine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of study is to investigate, the vocational school of office management and executive assistant lecturers attitudes of information technologies their proficiency levels: a field study.This research has been two stages, pilot and main. Main study has been made 100 lecturers who work vocational school of office management and executive assistant department and pilot has been made regarding 100 lecturers. Descriptive survey method has been used in this research. Data of the survey has been derived from SPSS 17.0 program results which are calculated from frequecy, percent, arithmetic average, standart deviation values, one way ANOVA and T-testhas been used in this research. As a consequence of this research, the vocational school of office management and executive assistant's lecturers attitudes of information technologies, proficiency levels and acceptance of technologies have not varied by their descriptive characteristics.